Niemcy chcą zakupić rekordową ilość amunicji artyleryjskiej

26.06.2024
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Niemiecki MON planuje zawrzeć umowę na zakup rekordowej ilości amunicji artyleryjskiej – podaje niemiecki „der Spiegel”.

Jak czytamy w „Deutsche Welle”, niemiecki resort obrony wraz z Ministerstwem Finansów przedstawiły komisji budżetowej Bundestagu dokumenty dotyczące umowy z dwoma producentami broni – Diehl Defense i Nammo Raufoss. Zamówiona amunicja artyleryjska miałaby mieć rekordo

Niemieckie ministerstwo obrony i resort finansów przedstawiły komisji budżetowej Bundestagu odpowiednie dokumenty dotyczące umowy z konsorcjum. Umowa ramowa opiewa na rekordową sumę do 15 mld euro.

Dwie firmy miałyby do koĶca tej dekady wyprodukować 2,35 mln sztuk amunicji. Umowa wyraźnie przewiduje, że amunicja o kalibrze 155 mm miałaby trafiać nie tylko tylko do Bundeswehry, ale także państw NATO oraz Ukrainy.

Jak podkreśla „DW”, umowa ramowa jest już drugą wielką transakcją na amunicję w krótkim czasie.

Kilka tygodni temu ministerstwo obrony Niemiec zawarło podobną umowę z koncernem Rheinmetall na kwotę do 8,5 mld euro, aby umożliwić producentowi broni uruchomienie nowej linii produkcyjnej w Dolnej Saksonii. Ministerstwo obrony zwiększyło również umowę ramową dla Rheinmetall do 2,35 mln pocisków na najbliższe lata.

– czytamy.

W zeszłym tygodniu niemiecki resort obrony wysłał już do komisji dwa inne wnioski dotyczące zakupu uzbrojenia – 105 czołgów Leopard i czterech systemów obrony powietrznej Patriot.

MD/źródło: Deutsch Welle

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA