Nawet 5 tysięcy kary za spalenie liści lub gałęzi z ogrodu

16.11.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Przepisy nie pozwalają na spalanie gałęzi czy liści z naszego ogrodu czy działki. Należy je poddać „recyklingowi” – czyli kompostować, informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Obowiązuje bowiem ściśle określona hierarchia postępowania z odpadami. W pierwszej kolejności należy zapobiegać ich powstawaniu, w dalszej kolejności przygotować je do ponownego użycia, oddać do recyklingu lub poddać innym procesom odzysku i dopiero jako ostateczne rozwiązanie przyjąć unieszkodliwienie.

Dlatego zasadne jest poddawanie gałęzi i liści recyklingowi, dzięki czemu „wrócą do obiegu” w postaci kompostu

– zaznacza Ministerstwo.

Spalanie odpadów poza przeznaczoną do tego instalacją jest zagrożone karą aresztu lub grzywną do 500 zł w postępowaniu mandatowym, a do 5 tys. zł, jeśli sprawa trafi do sądu. Sprawy nie rozwiązuje również potraktowanie gałęzi jako opału – drewno służące do palenia podlega bowiem regulacjom antysmogowym, wedle których musi ono być wystarczająco suche.

Źródło: Biznes Interia

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA