wieża kontroli lotów

Nareszcie zawarto ostateczne porozumienie kontrolerów i PAŻP. Strajku nie będzie

29.06.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) i przedstawiciele Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego wydali wspólne oświadczenie, w którym deklarują zakończenie sporu.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że PAŻP wycofał się z wcześniej zawartego porozumienia.

Do analizy ministerstwa infrastruktury trafił już projekt regulaminu płacowego kontrolerów lotów – o czym informował szef resortu Andrzej Adamczyk podczas wtorkowej konferencji. Dokument został zaakceptowany przez ministerstwo, a PAŻP i kontrolerzy lotów poinformowali o oficjalnym zakończeniu sporu.

Kierownictwo Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i przedstawiciele Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego w ramach rokowań sporu zbiorowego z dnia 22 grudnia 2021 r. doszli do porozumienia w zakresie wypracowania zmian do Regulaminu Pracy i Regulaminu Wynagradzania. Projekty dokumentów zostały przedstawione do konsultacji społecznych, w wyniku których szereg zgłaszanych przez stronę społeczną uwag zostało uwzględnionych

– głosi komunikat.

Wypracowane rozwiązania pozwolą zachować ciągłość zapewniania służb ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej oraz wpłyną pozytywnie na organizację i kulturę pracy.

Przyczyny sporu

Kontrolerzy grozili strajkiem w związku z obniżką wynagrodzeń wprowadzoną przez PAŻP. W jej wyniku pensje kontrolerów zostaną zmniejszone o nawet 50 proc. Jak dotąd miesięczne zarobki kontrolera mogły wynieść nawet 100 tys. zł. brutto miesięcznie. Po obniżkach ma być to ok. 45 tys. zł.

Praca kontrolera ruchu lotniczego należy do najbardziej stresujących i obarczonych największą odpowiedzialnością. Kontroler lotu odpowiada za bezpieczeństwo pasażerów znajdujących się w powietrzu. Koszt przeszkolenia kontrolera wynosi od 600 tys. zł do nawet 1 mln zł. Wymagający kurs trwa około 3 lat, a na jednego kontrolera przypada ok. 100 kandydatów.

MD/źródło: 300gospodarka

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA