Największe banki USA przestaną finansować paliwa kopalne?
Udziałowcy sześciu największych amerykańskich banków chcą, by te szybciej skończyły z finansowaniem projektów związanych z paliwami kopalnymi. Choć liderzy sektora finansowego zobowiązali się do stopniowego ograniczenia nakładów na nieekologiczne inwestycje, udziałowcy uważają, że robią to zbyt wolno.
Akcjonariusze najistotniejszych amerykańskich banków, czyli: JPMorgan Chase & Co, Bank of America, Wells Fargo & Co, Citigroup Inc, Morgan Stanley i Goldman Sachs Group Inc pod koniec ubiegłego roku złożyli rezolucje o poddaniu tej sprawy pod głosowanie na corocznym spotkaniu akcjonariuszy w 2022 roku.
Banki zarabiają więcej na zielonych inwestycjach niż na paliwach kopalnych
Jak na razie nie wiadomo, czy aby na pewno te rezolucje zostaną w ogóle poddane pod głosowanie. W najbliższym czasie banki zdecydują czy przyjmą te uchwały i włączą je do swoich oświadczeń, czy też wystąpią do akcjonariuszy o zgodę na ich pominięcie.
Wiele banków (w tym Bank of America) dołączyło do Sojuszu Bankowości Net-Zero, wspieranego przez ONZ. Tym samym zobowiązały się do dostosowania swoich operacji do celów osiągnięcia zerowej emisji netto najpóźniej do 2050 roku. Oznacza to jednak tempo wolniejsze, niż zalecane przez Międzynarodową Agencję Energii.
Wszyscy w bankach i poza nimi rozumieją kierunek, w którym zmierzamy. Jedynym pytaniem jest, jak szybko to się stanie
– powiedział Ivan Frishberg, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Amalgamated Bank.
Już teraz banki zarabiają więcej pieniędzy na ekologicznych inwestycjach, niż na finansowaniu firm opartych na paliwach kopalnych. Rok temu sytuacja była jeszcze odwrotna – i to te drugie przynosiły dwukrotnie większe zyski.
Rzecznicy największych banków póki co nie komentują rezolucji.
– Mówimy bankom, że podjęły już te zobowiązania, teraz muszą tylko wprowadzić politykę, która pozwoli je zrealizować
– powiedział Jonas Kron, główny rzecznik jednego z wnioskodawców.
Oprócz tego banki są też proszone o przedstawienie raportów na temat tego, jak fatalne prognozy klimatyczne mogą spowodować wcześniejszą dewaluację niektórych aktywów, takich jak rezerwy ropy i gazu.
źródło: TrueStory