Praca w warsztacie

Najnowsze dane GUS: Rosną płace, zatrudnienie i produkcja przemysłowa

20.12.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie wzrosło o 13,9 proc. rdr, a zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 2,3 proc. rdr. Z kolei produkcja przemysłowa w listopadzie 2022 r. wzrosła o 4,6 proc. rok do roku. W porównaniu z miesiącem poprzednim wzrosła o 2,9 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Jak przekazał we wtorek GUS, przeciętne wynagrodzenie w listopadzie wzrosło o 13,9 proc. rok do roku i wyniosło 6857,96 zł brutto. W tym samym czasie zatrudnienie wzrosło o 2,3 proc. i wyniosło 6507,5 tys. etatów.

Wzrost wynagrodzenia w listopadzie spowodowany był m.in. wypłatami premii kwartalnych, świątecznych i inflacyjnych – podał GUS.

Minimalny wzrost zatrudnienia

Zaledwie o 0,1 proc. zwiększyło się w stosunku do października przeciętne zatrudnienie:

Dane odnoszące się do sektora przedsiębiorstw dotyczą podmiotów, w których prowadzona jest działalność gospodarcza zaklasyfikowana do wybranych rodzajów działalności PKD 20072, o liczbie pracujących 10 i więcej osób. W związku z tym, badanie nie obejmuje m.in. administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej

– podkreślił GUS w komunikacie.

Wzrosła produkcja przemysłowa

Przedstawiono także najnowsze dane o produkcji przemysłowej. W listopadzie produkcja była wyższa o 4,6 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W porównaniu z październikiem wzrosła o 2,9 proc. 

Tymczasem analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się wzrostu produkcji jedynie o 2,5 proc. rdr i wzrostu o 0,4 proc. mdm.

Od stycznia do listopada produkcja była o 10,9 proc. wyższa w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy notowano wzrost o 14,9 proc. stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Spośród głównych grupowań przemysłowych w listopadzie br. odnotowano wzrost w skali roku produkcji dóbr inwestycyjnych – o 13,8 proc., dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 7,5 proc. oraz dóbr zaopatrzeniowych – o 2,6 proc. Zmniejszyła się natomiast produkcja dóbr związanych z energią – o 5,4 proc. oraz dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 3,2 proc.

– czytamy w komunikacie GUS.

MD/źródło: PAP

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA