lekarz

Na samozatrudnienie najczęściej decydują się przedstawiciele zawodów medycznych

29.08.2024
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

W ubiegłym roku co piąty Polak znajdował się na samozatrudnieniu – wynika z danych OECD, przytaczanych w najnowszym Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Według Eurostatu, liczba osób w wieku 20-64 lata pracujących na własny rachunek od 2017 r. sukcesywnie rośnie, z poziomu 2,8 mln do 3,1 mln w 2022 r. Z kolei według danych GUS, osób pracujących na własny rachunek w 2023 r. było w Polsce 3,2 mln, zaś pracowników najemnych 11,9 mln.

Z danych ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA) wynika natomiast, że w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu szkoły wyższej na samozatrudnienie decyduje się mniej niż 10 proc. absolwentów. W latach 2014-2022 udział absolwentów zakładających jednoosobowe działalności gospodarcze w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu wzrósł z poziomu 5,5 proc. do 7 proc. Jednocześnie wzrósł udział absolwentów, którzy w pierwszym roku po ukończeniu studiów podjęli pracę na etacie – z 56 proc. w 2014 r. do 63,3 proc. w 2022 r.

Od 2018 r. obserwujemy bardzo podobny wskaźnik absolwentów podejmujących pracę na etacie już w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu (62-63 proc.) oraz rosnący odsetek absolwentów decydujących się na samozatrudnienie.

– czytamy w Tygodniku.

Jak podkreślają autorzy Tygodnika, samozatrudnienie jest najbardziej popularną formą wśród absolwentów kierunków medycznych. Wśród osób, które uzyskały dyplom w latach 2014-2022 na samozatrudnienie zdecydowało się 75 proc. absolwentów kierunku lekarsko-dentystycznego, 35 proc. kierunku lekarskiego, 40 proc. ratownictwa medycznego i 30 proc. fizjoterapii. Wśród absolwentów pielęgniarstwa oraz położnictwa udział samozatrudnionych jest zdecydowanie mniejszy i wynosi odpowiednio 16 proc. oraz 13 proc. Dane te potwierdzają, że lekarze oraz inne osoby związane z ochroną zdrowia często podejmują pracę na kontraktach, pracując równocześnie w kilku miejscach, a na takie rozwiązanie pozwala samozatrudnienie.

Częściej niż co trzeci absolwent informatyki zakłada swoją działalność gospodarczą. Wśród absolwentów z lat 2014-2022 samozatrudnienie dotyczyło 35 proc. osób z dyplomem informatyka. Podobny udział samozatrudnionych widzimy wśród absolwentów weterynarii (33 proc.) czy architektury wnętrz (34 proc.). Blisko 30-proc. udział osób zakładających jednoosobową działalność gospodarczą obserwujemy wśród absolwentów prawa (27 proc.), kosmetologii (27 proc.), psychologii (26 proc.). Zdecydowanie mniejszy odsetek na samozatrudnieniu występuje wśród absolwentów: administracji (7 proc.), pedagogiki (7 proc.) czy finansów i rachunkowości (11 proc.).

Coraz więcej osób decyduje się na samozatrudnienie, jednak niektórych zmusza do tego głównie sytuacja zawodowa. Sposób zatrudnienia zależy często od wykonywanego zawodu, co ilustrują przedstawione dane dotyczące losów absolwentów uczelni wyższych. Trzeba jednak pamiętać, że często formę samozatrudnienia „wymusza” pracodawca i założenie firmy jest wówczas jedynym sposobem na funkcjonowanie na rynku pracy

– czytamy w Tygodniku

MD/źródło: Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA