Mobbing w Ministerstwie Cyfryzacji? Wieloletni pracownik popełnił samobójstwo

21.03.2024
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

W dniu 19 marca samobójstwo popełnił wieloletni pracownik Ministerstwa Cyfryzacji – podał na Twitterze Arkadiusz Dziermański redaktor prowadzący chip.pl. Tragedia ma mieć związek z mobbingiem który stanowił znaczny problem już za poprzedniego rządu, ale „nasilił się po zmianie władzy”.

Potrzebujesz pomocy? Jest ktoś, z kim możesz porozmawiać

Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym. Całodobowo 7 dni w tygodniu

800 70 2222

Jak wynika z relacji pracowników resortu, wstał od biurka po skończonej pracy i pojechał do lasu, gdzie odebrał sobie życie. Osoby pracujące w Ministerstwie łączą sprawę z mobbingiem, który nasilił się po zmianie władzy. Pracownik miał robić wszystko, aby sprostać stale rosnącym oczekiwaniom stawionym przez przełożonych. A te mają być coraz mniej realne.

– napisał na Twitterze Dziermański.

Jak dodaje dziennikarz, pierwsze sygnały w sprawie mobbingu w departamentach i jednostkach podległych Ministerstwu Cyfryzacji pojawiały się wiosną ubiegłego roku, czyli za rządów PiS. Problemy miały jednak zacząć się jeszcze wcześniej, od momentu włączenia Ministerstw Cyfryzacji do KPRM (w 2020 roku), co miało łączyć się z utratą przez resort „eksperckiego i apolitycznego charakteru”.

Od 13 grudnia 2023 ministrem Cyfryzacji jest Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy, pełniący jednocześnie funkcję wicepremiera. Zmiana władzy miała jednak nie tylko nie przynieść poprawy, a nawet pogłębić problem pracowników.

Nowa władza wymieniła górę, zostawiając na stanowiskach średnich (a jak słyszę o ich postępowaniach to miernych) dyrektorów, którzy po zmianie nie zmienili swoich nawyków wobec podwładnych. Atmosfera w Ministerstwie ma być „fatalna”, a pracownicy nieszanowani i zasypywani kolejnymi obowiązkami, co skutkuje ucieczkami na zwolnienia lekarskie.

– podaje Dziermański.

W ministerstwie miało dochodzić m.in. do publicznego krzyczenia na wieloletnich pracowników czy do zachęcania do „donosicielstwa” na współpracowników.

O sprawę zapytaliśmy Ministerstwo Cyfryzacji:

20 marca do Ministerstwa Cyfryzacji dotarła informacja o tragicznej śmierci jednego z wieloletnich pracowników. Wyjaśnieniem okoliczności śmierci zajmują się odpowiednie służby. Jesteśmy w kontakcie z jego rodziną, aby udzielić jej wszelkiego wsparcia. Jednocześnie składamy rodzinie oraz przyjaciołom kondolencje w obliczu tej niewyobrażalnej tragedii. Wszyscy pracownicy ministerstwa otrzymali propozycję wsparcia psychologicznego w związku z tą sytuacją. Prosimy o uszanowanie tej tragedii i okazanie szacunku dla bliskich zmarłego w przypadku chęci informowania o tym publicznie.

Potrzebujesz pomocy? Jest ktoś, z kim możesz porozmawiać

Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym. Całodobowo 7 dni w tygodniu

800 70 2222

MD/źródło: Twitter

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA