Ukraina, majdan w Kijowie

Mija rok od początku wojny. Polska stała się bramą dla ukraińskiego handlu

24.02.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Polska jest najważniejszym partnerem handlowym Ukrainy. Wartość naszego handlu z tym sąsiadem wzrosła w ubiegłym roku o 56 proc., zaś eksport oleju napędowego wzrósł aż 74-krotnie – czytamy w najnowszym tygodniku Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Główny partner

W ubiegłym roku ukraiński handel, podobnie jak cała gospodarka, załamał się. Wartość eksportu obniżyła się względem 2021 r. o 35 proc., a importu o 19 proc. Poza zniszczeniami wojennymi podstawową przyczyną była blokada głównego szlaku handlowego, który wiódł przez Morze Czarne. Przed 2022 r. obsługiwał on ok. 2/3 ukraińskiego eksportu. Doszło do przekierowania szlaków handlowych na trasy lądowe – przede wszystkim na polską infrastrukturę kolejową i porty morskie.

W rezultacie Polska stała się dla Ukrainy głównym partnerem handlowym. Jesteśmy największym odbiorcą eksportu z tego kraju i drugim, po Chinach, dostawcą pod względem obrotów. Z kolei Ukraina była w 2022 roku 9. odbiorcą polskiego eksportu. Z grona partnerów handlowych Ukrainy w 2022 r. zniknęły natomiast Rosja i Białoruś.

Dopiero utworzenie w sierpniu 2022 r. tzw. korytarza zbożowego pozwoliło częściowo przywrócić rolę transportu morskiego, choć większość eksportu odbywa się nadal tranzytem przez państwa graniczące z Ukrainą

Olej napędowy, broń i amunicja

Polskie obroty w handlu międzynarodowym z Ukrainą wzrosły o 56 proc., do 74,7 mld PLN, z czego 45,6 mld PLN stanowił eksport (wzrost o 59 proc. r/r) , a 29,1 mld import (wzrost o 52 proc. r/r). Największy wzrost, o 7,4 mld PLN, zanotowano w eksporcie
oleju napędowego i innych olejów ropy naftowej (74-krotny).

Bardzo duży wzrost odnotowano również w eksporcie broni i amunicji – rokrocznie ponad 45-krotnie, do 3,9 mld PLN. Nie wszystkie dostawy sprzętu wojskowego są jednak widoczne w danych handlowych.

Po nich największą wartość miał eksport maszyn i urządzeń mechanicznych (5,4 mld PLN). W tej kategorii znajduje się bardzo wiele produktów: prądownice, przetwornice, akumulatory i transformatory elektryczne, sprzęt AGD, aparatura grzewcza, telefony i wiele innych. Dla funkcjonowania państwa w warunkach wojennych bardzo duże znaczenie miały przede wszystkim dostarczane z Polski generatory prądu.

Ukraińskie produkty roślinne

W imporcie z Ukrainy do Polski najważniejsze okazały się produkty roślinne z prawie 6-krotnym wzrostem, do 5,97 mld PLN. Wśród nich najważniejsze były zboża (2,8 mld PLN), z czego większość stanowiła kukurydza z prawie 20-krotnym wzrostem, oraz nasiona rzepaku i rzepiku. Import oleju słonecznikowego wzrósł 5-krotnie. Wzrost był zauważalny był również w imporcie energii elektrycznej (5-krotny, do 1 mld PLN).

Tradycyjnie ważnym obszarem polskiego importu były rudy metali, metale oraz wyroby metalowe, jednak import rud metali spadł o 17 proc., żeliwa i stali o 16 proc. Wynika to w znacznej mierze z faktu, że spora część ukraińskiego przemysłu stalowego znalazła się pod okupacją rosyjską. Wzrost importu z Ukrainy o ok. 40 proc., do 2 mld PLN, dotyczył drewna i wyrobów drewnianych.

MD/źródło: tygodnik PIE

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA