Zakłady drobiarskie

Mięso daje pracę ponad miliardowi ludzi. Zobacz mapy pokazujące koncentrację hodowli na świecie

01.08.2023
Redakcja
Czas czytania: 4 minut/y

Mięso, nabiał i jajka stanowią łącznie prawie 18 proc. diety przeciętnej osoby. Globalny przemysł hodowlany, który odpowiada za to, by produkty mięsne i zwierzęce dotarły do konsumentów zatrudnia 1,3 miliarda ludzi na całym świecie. Adam Symington przygotował mapy pokazujące, gdzie na świecie skoncentrowane są hodowle poszczególnych zwierząt gospodarskich.

Gdzie człowiek, tam kura

Mapa rozmieszczenia hodowli kurczaków na świecie.

Mapa wyraźnie pokazuje, że kurczaki są wszechobecne, a największe ich zagęszczenie widać w najbardziej zaludnionych regionach świata.

Inaczej jest w przypadku USA. Głównymi producentami kurczaków są tam mniej zaludnione stany południowe, w tym Georgia, Karolina Północna, Alabama, Mississippi i Arkansas. Podobnie w krajach takich jak Brazylia i Chiny przemysł drobiowy jest prowadzony również w głębi lądu, daleko poza bardziej zaludnionymi regionami przybrzeżnymi.

Jak szacuje FAO, w 2021 na świecie wyprodukowano 121 milionów ton mięsa kurzego (w Polsce – 2,1 mln ton) – więcej niż jakiegokolwiek innego na świecie. Również jaja kurze stanowią aż 93 proc. z 86 milionów ton jaj drobiowych.

Wieprzowina wykluczona przez religię

Mapa rozmieszczenia hodowli świń na świecie.

Wieprzowina jest wyraźnie mniej popularna od mięsa drobiowego. Z przyczyn religijnych jej produkcja zupełnie też nie istnieje w regionie bliskiego wschodu, Azji centralnej i Afryki północnej.

Największym światowym producentem wieprzowiny, co widać na mapie, są Chiny. W USA widać silną koncentrację wieprzowiny na środkowym zachodzie. Jeśli chodzi o Europę, to najwięcej wieprzowiny produkuje się w środkowej części kontynentu – w Polsce i w Niemczech, a także w ojczyźnie jamón ibérico – w Hiszpanii.

W 2021 roku wyprodukowano 120 mln ton mięsa wieprzowego – więc tylko nieco mniej, niż kurzego. W Polsce wyprodukowano w tym czasie niespełna 2 miliony ton.

Bydło czyli nie tylko mięso

Mapa rozmieszczenia hodowli bydła na świecie.

Już na pierwszy rzut oka widać, że krowy są zdecydowanie popularniejsze na świecie niż świnie. Mleko, skóra, jak również sama siła pociągowa bydła sprawia, że jest ono niezbędnym żywym inwentarzem nawet w krajach, które nie spożywają dużo wołowiny.

Indie są największym producentem mleka i czwartym co do wielkości producentem mięsa wołowego. Wyraźnie widać na mapie duże zagęszczenie bydła w regionach zaludnionych i rolniczych. Brazylia, czwarty największy producent mięsa i mleka, ma w głębi lądu obszary o dużym zagęszczeniu bydła, w szczególności w Amazonii.

Tymczasem Stany Zjednoczone są największym na świecie producentem wołowiny i drugim co do wielkości producentem mleka, ale udaje im się to dzięki bardziej rozproszonej populacji bydła na całym obszarze kraju.

FAO szacuje, że tylko w 2021 roku świat wyprodukował 746 milionów ton surowego mleka krowiego. Mięsa wołowego wyprodukowano w tym samym czasie ponad 10-krotnie mniej (pod względem tonażu) – 72 miliony ton. W Polsce wyprodukowano w tym czasie pół miliona ton.

Kaczki, kozy i owce

Mapa rozmieszczenia hodowli kaczek na świecie.

Chiny królują, jeśli chodzi zarówno o hodowlę kaczek, jak i produkcję mięsa. Kraj ten odpowiadał za 78 proc. światowej produkcji mięsa kaczego w 2021 r. – 4,8 mln ton. z 6,2 mln. ton Następne w kolejce Wietnam (182 tys. ton) i Francja (177 tys. ton) pozostają daleko w tyle, chociaż także wykazują silną koncentrację hodowli kaczki. Polska produkuje zaledwie 57,450 ton mięsa kaczego.

Zaskakująca może być silna koncentracja hodowli kaczek w Bangladeszu (60 tys. ton). Rolnicy w tym kraju rozpoczęli jej masową hodowlę w ciągu ostatnich dziesięcioleci zarówno, jako ptaka bardziej dochodowego, jak i z powodu zmian klimatu.

Mapa rozmieszczenia kóz na świecie.

Największe hodowle kóz znajdują się w północnych Indiach, północnych Chinach, Mongolii i środkowej części Afryki, w szczególności w Nigerii. Jednak to w Chinach hodowla kóz jest największa – w 2021 roku wyprodukowano tam 2,5 mln ton mięsa koziego. Polska produkuje rocznie zaledwie 40 ton.

Mapa rozmieszczenia hodowli owiec na świecie.

Owce można zobaczyć w większej liczbie w Afryce północnej i środkowej, na bliskim wschodzie i w Azji Środkowej. Australia, Nowa Zelandia i Wielka Brytania również wyróżniają się w swoich regionach wyższą koncentracją owiec. Jednak i w tej kategorii zwyciężają Chiny (2,6 mln ton mięsa owczego), pozostałe kraje pozostawiając daleko w tyle. Polska produkuje rocznie zaledwie 1,140 ton.

MD/źródło: Adam Symington

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA