Aplikacje Instagram, Facebook i Twitter na telefonie

Meta uruchomiło aplikację mającą być konkurencją dla Twittera. To niewypał?

06.07.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Aplikacja Threads, platforma koncernu Meta mająca za zadanie rywalizować z Twitterem, już ruszyła. Została oparta o Instagrama. Póki co nie jest jednak dostępna w UE z powodu wątpliwości co do zgodności z europejskim prawem ochrony danych.

Jeszcze przed uruchomieniem aplikacji została ona określona przez amerykańską prasę mianem „zabójcy Twittera”. Wiele wskazuje jednak na to, że tak się nie stanie.

Threads wystartowało o 1 w nocy polskiego czasu w sklepie AppStore na iPhone’ach. Na Androidzie można ją pobrać z poziomu Instagrama.

Aplikacja umożliwia tworzenie wpisów liczących 500 znaków, nie zawiera za to opcji przesyłania prywatnych wiadomości między użytkownikami. Prócz tego nie pozwala na chronologiczne uszeregowanie widocznych wpisów.

Wizja stojąca za Threads to stworzenie otwartej i przyjaznej przestrzeni publicznej na rozmowy. Mamy nadzieję wziąć to, co Instagram robi najlepiej i stworzyć nowe doświadczenie wokół tekstu, idei i dyskutowania o tym, o czym myślicie”

– napisał Mark Zuckerberg. Później poinformował, że w ciągu dwóch godzin od uruchomienia serwisu zyskał on 2 miliony użytkowników.

Docelowo dostęp do aplikacji stanowiącej konkurencję dla Twittera ma mieć każdy użytkownik Instagrama – póki co jednak tylko w USA i Wielkiej Brytanii. Threads nie wystartował bowiem na terenie UE. Zdaniem „Washington Post” jest to związane z tym, że istnieją wątpliwości do do tego, czy działanie aplikacji jest zgodne jest z unijnym prawem dotyczącym ochrony danych, m.in. ustawy o rynkach cyfrowych (DCA).

Jak donosi Business Insider, jedną z głównych przewag Threads m.in. nad Twitterem jest możliwość konwersji istniejącej bazy użytkowników Instagrama (jest ich ponad 1 mld 210 mln) na nowe konta Threads, ponieważ użytkownicy muszą zalogować się przez Instagram.

Pierwsze problemy

„Threads jest koszmarem pod względem prywatności” – twierdzi portal TechCrunch. Jego zdaniem może on zbierać prywatne informacje o użytkownikach, takie jak m.in dane zdrowotne, finansowe, dokładną lokalizację, historię przeglądania i wyszukiwania, kontakty oraz inne wrażliwe informacje. W maju tego roku Meta została ukarana przez irlandzkiego regulatora największą w historii karą – 1,2 mld euro – za łamanie przepisów RODO.

Z kolei zdaniem „New York Times”, META uruchomiła Threads wcześniej w związku z chęcią wykorzystania ostatnich kłopotów Twittera. Platforma Elona Muska w ubiegłym tygodniu ograniczyła użytkownikom korzystanie z aplikacji w celu walki z botami.

MD/źródło: PAP

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA