Meksyk w ogniu po śmierci przywódcy potężnego Kartelu. Panika na lotnisku w Guadalajarze
Meksyk pogrążył się w krwawym chaosie po niedzielnej operacji wojskowej, w której zginął Nemesio Oseguera Cervantes, znany jako „El Mencho” – lider potężnego kartelu CJNG. Odwetowe ataki przestępców doprowadziły do wybuchu paniki na trzecim co do wielkości lotnisku w kraju, gdzie pasażerowie uciekali przed doniesieniami o uzbrojonych napastnikach. Polski MSZ wydał pilny apel do rodaków przebywających w regionie.
Sceny grozy w porcie lotniczym
Na międzynarodowym lotnisku w Guadalajarze (stan Jalisco) doszło do dantejskich scen. Nagrania publikowane w mediach społecznościowych pokazują setki pasażerów i pracowników uciekających w popłochu w obawie przed atakiem kartelu. Chaos wybuchł po niepotwierdzonych informacjach o obecności uzbrojonych grup na terminalu.
Paulina Sowa, relacjonując przebieg wydarzeń, wskazuje na paraliż komunikacyjny:
Część amerykańskich turystów utknęła w samolotach, po tym jak kilku amerykańskich przewoźników zawiesiło loty. Panika ogarnęła lotnisko po doniesieniach o uzbrojonych mężczyznach. Na nagraniach słychać krzyki i widać uciekających pasażerów.
Śmierć najbardziej poszukiwanego przestępcy
Eskalacja przemocy to bezpośrednia odpowiedź kartelu Jalisco Nueva Generacion na śmierć ich lidera. El Mencho zginął w niedzielę o świcie podczas precyzyjnej operacji meksykańskiego wojska. Od tego momentu w stanach Jalisco, Michoacan i Guanajuato dochodzi do masowych podpaleń, blokad dróg oraz ataków na instytucje finansowe.
W związku z kryzysem polskie służby dyplomatyczne postawiono w stan gotowości. Ambasada RP w Meksyku zaleca zachowanie najwyższej ostrożności i unikanie przemieszczania się w rejonach objętych zamieszkami.
MSZ ostrzega: Sytuacja jest dynamiczna
Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Maciej Wewiór, poinformował o monitorowaniu losów Polaków znajdujących się w zagrożonej strefie. Obecnie w systemie Odyseusz zarejestrowanych jest blisko 450 obywateli RP przebywających w Meksyku.
Komunikat Ambasady RP w Meksyku brzmi jednoznacznie:
W związku z pogorszeniem sytuacji bezpieczeństwa w niektórych rejonach Meksyku, Ambasada RP zaleca wszystkim obywatelom Polski przebywającym w stanie Jalisco oraz ościennych stanach Michoacan, Guanajuato, Colima, Aguascalientes, Zacatecas i Nayarit śledzenie i dostosowanie się do zaleceń bezpieczeństwa władz stanowych.
Podobne ostrzeżenia wydały już placówki USA, Kanady oraz Wielkiej Brytanii, odradzając podróże, które nie są absolutnie konieczne. Meksykańskie służby bezpieczeństwa spodziewają się, że walki o sukcesję wewnątrz osłabionego kartelu mogą doprowadzić do dalszej destabilizacji kraju w najbliższych dniach.









