Mapa linii kolejowych w Polsce zawieszonych po 1989. Ten widok jest przerażający
Stowarzyszenie Ekonomi Transportu opublikowało na Twitterze mapę linii kolejowych w Polsce, które zostały zlikwidowane po 1989 roku. Uświadamia ona jak poważny upadek polskiego transportu kolejowego nastąpił w ciągu ostatnich trzech dekad.
Najpierw chcieliśmy stworzyć mapę z pamięci, ale ostatecznie posłużyliśmy się ściągawką. Bazą do stworzenia mapy był ostatecznie sieciowy rozkład jazdy pociągów na lata 1988-89. To właśnie po wzięciu go do ręki i uzupełnieniu naszej wiedzy tak się przestraszyliśmy
– napisało na Twitterze Stowarzyszenie Ekonomiki Transportu.
Niżej mapa linii kolejowych, na których zawieszono kolejowy ruch pasażerski od początku III RP.
Na czerwono oznaczono odcinki z zawieszonym ruchem pasażerskim. Część z tych linii zostało już rozebranych, a cześć istnieje fizycznie, jednak są zamknięte dla jakiegokolwiek ruchu kolejowego. Na pozostałych prowadzony jest ruch, ale wyłącznie towarowy.
Kolorem zielonym zaznaczono odcinki, na których prowadzony jest ruch pasażerski, ale „niekompletny”, tj. np. sam ruch dalekobieżny bez ruchu regionalnego albo pociągi kursujące tylko w weekendy/ wakacje/ wybrane dni tygodnia – podaje Stowarzyszenia Ekonomiki Transportu.
Sprawę nieco złośliwie, lecz trafnie, skomentował jeden z użytkowników Twittera:
To się nazywa zrównoważony rozwój. III RP w końcu wyrównała poziom skomunikowania, niwelując dysproporcje utrzymujące się aż od końca zaborów. Szkoda, że jako wyznacznik przyjęto stan „Polski B”
Zobacz też: Wojna na Ukrainie przypomniała nam o strategicznej roli kolei
Kamil Śliwiński