Flagi Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej na masztach.

Londyn: Pierwszy po brexicie szczyt UE–UK. Będzie odbudowa współpracy?

16.05.2025
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

19 maja w Londynie odbędzie się pierwszy od brexitu szczyt na wysokim szczeblu między przywódcami Unii Europejskiej a Wielkiej Brytanii. W spotkaniu wezmą udział przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz brytyjski premier Keir Starmer. Celem jest zacieśnienie relacji po pięciu latach od wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, z naciskiem na obronność, mobilność młodych ludzi i handel, choć ten ostatni temat budzi najwięcej wyzwań.

Obronność na pierwszym planie

Polski europoseł Michał Kobosko z Polski 2050 widzi w szczycie szansę na nowe otwarcie.

Wielka Brytania była, jest i będzie częścią Europy, jest jednym z kluczowych krajów, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Europy

– podkreśla, wskazując na bliską współpracę w wspieraniu Ukrainy i działaniach na rzecz wspólnego bezpieczeństwa.

Kluczowym tematem rozmów będzie potencjalny pakt bezpieczeństwa, w tym udział brytyjskich firm w unijnym programie zakupów broni.

Jesteśmy coraz bliżej tego momentu, kiedy to firmy zbrojeniowe […] z takich krajów jak Wielka Brytania będą mogły także uczestniczyć w nowym unijnym programie dotyczącym rozbudowy przemysłu obronnego […]. To jest naturalne i oczywiste

– mówi Kobosko, zwracając uwagę na wieloletnią współpracę z brytyjskim przemysłem zbrojeniowym i jego obecność w armiach Europy.

Mobilność i energia

Szczyt otworzy rozmowy o przywróceniu wymiany studenckiej, zawieszonej po brexicie, oraz współpracy energetycznej. Kobosko zapowiada, że takie spotkania na najwyższym szczeblu staną się regularne.

Nawet jeżeli Wielka Brytania nie dołączy […] do Unii Europejskiej, to ta współpraca będzie coraz bardziej ożywiona, bo jesteśmy naturalnymi i sąsiadami, i partnerami

– podkreśla europoseł.

Handel: trudny orzech do zgryzienia

Relacje handlowe pozostają najtrudniejszym tematem. Od 2021 roku reguluje je umowa o handlu i współpracy (TCA), jednak kwestie ceł nadal budzą spory. Niedawna umowa handlowa Wielkiej Brytanii z USA, obniżająca cła na brytyjskie auta, stal i aluminium, komplikuje sytuację, szczególnie w kontekście napięć handlowych między UE a USA.

Relacje handlowe to jest najtrudniejszy, najdelikatniejszy temat. Tak naprawdę u podstaw brexitu legło poczucie, że tutaj nie ma sprawiedliwości, że Wielka Brytania traci na relacjach handlowych z Unią Europejską

– ocenia Kobosko. Dodaje, że w obliczu globalnej wojny handlowej, rozpoczętej przez USA, „relacje między Unią Europejską a Wielką Brytanią powinny być jak najlepsze”.

Zbliżenie UE i Wielkiej Brytanii jest odpowiedzią na zagrożenia militarne ze strony Rosji oraz gospodarcze wyzwania związane z polityką handlową USA. Szczyt w Londynie może zapoczątkować nową erę współpracy, szczególnie w strategicznych obszarach jak obronność i handel. Jak podkreśla Kobosko, w dzisiejszych realiach „relacje między Unią Europejską a Wielką Brytanią powinny być jak najlepsze”, by sprostać globalnym wyzwaniom.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA