Microsoft

Lawina ruszyła. Masowe zwolnienia w sektorze technologicznym. Na ich czele prawdziwy gigant

18.01.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Microsoft szykuje się do masowych zwolnień. Według Sky News, mogą one dotknąć nawet 11 000 pracowników, czyli 5 proc. całego personelu. Z kolei według Business Insider redukcja etatów może dotyczyć nawet 33 procent zatrudnionych przez korporację.

W zeszłym roku firma Billa Gatesa przeprowadził już co najmniej jedną turę zwolnień, nie wiadomo jednak ile dokładnie osób straciło pracę. Microsoft poinformował jedynie, że redukcja etatów dotknęła w lipcu 2022 roku mniej niż 1 proc. pracowników. Tymczasem firma zatrudnia aż 200 tys. osób.

Masowe redukcje etatów

Wraz z początkiem nowego roku, wiele firm technologicznych rozpoczęło masowe zwolenia. Wszystko w związku z końcem wywołanego przez pandemię boomu, który spowodował wzrost liczby zatrudnionych w tej branży.

Obawy związane z inflacją i możliwą recesją sprawiła, że liderzy sektora technologicznego zaczęli przygotowywać się na przyjście kryzysu.

W szerszej perspektywie spodziewana kolejna tura zwolnień w Microsofcie sugeruje, że otoczenie się nie poprawia, a prawdopodobnie nadal się pogarsza

– powiedział agencji Reuters Dan Romanoff, analityk Morningstar.

Zwolnienia dotknęły firmy z całej branży. Amazon ogłosił, że zwalnia 18 000 osób. W tym miesiącu amerykański dostawca oprogramowania biznesowego Salesforce ogłosił plany zwolnienia 8000 pracowników, czyli aż 10 proc. swojej globalnej siły roboczej, co oznacza największą redukcję zatrudnienia w historii firmy.

We wtorek, dostawca narzędzi do tworzenia gier wideo i innych aplikacji Unity Software ogłosił, że zwalnia 284 pracowników. To już druga fala zwolnień od czerwca, kiedy zredukowano tam około 225 miejsc pracy

W ciągu ostatnich 12 miesięcy akcje Microsoftu spadły o 23 proc.

Zobacz też: UE wprowadza nowe przepisy regulujące sztuczną inteligencje

MD/źródło: WSJ

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA