Traktor na polu

KOWR wspiera nie tylko rolnictwo, ale także samorządy i inwestorów

06.01.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Jednym z głównych beneficjentów nieodpłatnego przekazywania gruntów przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa są samorządy lokalne. W ciągu 30 lat otrzymały one ponad 60 tys. ha, na realizację zadań własnych. W Zasobie WRSP znajdują się także grunty nierolne, które są wykorzystywane pod inwestycje, szczególnie w Specjalnych Strefach Inwestycyjnych.

Nieodpłatne przekazanie gruntów może nastąpić na wniosek np. jednostki samorządowej, skierowany do właściwego oddziału terenowego KOWR. Na otrzymanych gruntach samorządy muszą realizować zadania precyzyjnie określone w umowie z KOWR. 

W przypadku, gdy nieruchomość w ciągu 10 lat od przekazania przez KOWR zostanie sprzedana lub zagospodarowana w inny sposób niż określony w umowie, KOWR może zażądać zwrotu aktualnej wartości pieniężnej tej nieruchomości.

Na uzyskanych przez samorządy lokalne gruntach powstają m.in. szkoły, boiska sportowe, place zabaw, tereny rekreacyjne, a także obiekty użyteczności publicznej: hydrofonie, studnie głębinowe, przepompownie, oczyszczalnie ścieków, drogi dojazdowe. 

Inwestycje na gruntach nierolnych

W Zasobie WRSP znajdują się także grunty nierolne, które są wykorzystywane głównie pod inwestycje. Główne atuty nieruchomości nierolnych oferowanych przez KOWR to dobra komunikacja i duża powierzchnia, na której mogą powstać inwestycje typu „greenfield”, parki technologiczne i przemysłowe, centra biznesowe, handlowe, logistyczne, składy magazynowe, nowoczesne budownictwo mieszkaniowe. 

Część tych gruntów wchodzi w skład dynamicznie rozwijających się aglomeracji i ośrodków przemysłowych, jak np.: Warszawa, Wrocław, Poznań czy Katowice. Tereny inwestycyjne, bo takie przeznaczenie otrzymują najczęściej nieruchomości nierolne oferowane przez KOWR położone są w bezpośrednim sąsiedztwie lub w bliskiej odległości od strategicznych węzłów komunikacyjnych i transportowych – istniejących lub budowanych autostrad i lotnisk. 

Jak dodaje Waldemar Humięcki, dyrektor generalny Ośrodka:

Wiele terenów inwestycyjnych położonych jest w Specjalnych Strefach Ekonomicznych.  Podmioty inwestujące w SSE mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach, takich jak ulgi podatkowe i zwolnienia. Umożliwia to rozwój ekonomiczny w różnych regionach kraju. Obecnie w Polsce mamy 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych, których obszar wynosi ok. 25 tys. ha. W 9 z nich KOWR posiada swoje grunty. Każdego roku wzrasta liczba nabywców działek inwestycyjnych. Z oferty KOWR skorzystały już takie globalne koncerny jak: Michelin, Ikea, McDonald’s, Electrolux, Jerónimo Martins, Toyota, Mercedes-Benz, Viessmann, Cersanit czy Zalando.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA