Kombajn na polu

KOWR rozważa tworzenie nowych Ośrodków Produkcji Rolniczej

18.01.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

W ciągu najbliższych kilku lat do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa wróci z dzierżawy blisko 100 tys. hektarów. Wynika to z obowiązku wyłączenia 30 proc. powierzchni użytków rolnych. W związku ze związanymi z tym problemami Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa bierze pod uwagę m.in. możliwość tworzenia Ośrodków Produkcji Rolniczej.

Do 2026 roku wygasną 144 umowy na dzierżawę państwowych gruntów – łącznie na 96 tys. hektarów. Po tym jak zostaną zwrócone do KOWR ponownie trafią do rolników, nim to się jednak stanie muszą zostać przygotowane do sprzedaży.

W niektórych przypadkach może być to jednak problematyczne i mogą pojawić się m.in. trudności z dokonaniem podziałów geodezyjnych. W celu zabezpieczenia mienia KOWR bierze pod uwagę możliwość zawarcia umów w trybie bezprzetargowym z jednoosobowymi spółkami Skarbu Państwa.

Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim gospodarstw rolnych, które specjalizują się w intensywnej hodowli. W celu zapewnienia ciągłości produkcji i aby nie dopuścić do jej likwidacji KOWR bierze również pod uwagę możliwość tworzenia Ośrodków Produkcji Rolniczej

Logo KOWR
Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA