KOWR podsumowuje pracowity rok – blisko 22 tysiące przetargów na państwową ziemię

02.01.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolników do listopada bieżącego roku przeprowadził ponad 21,6 tys. przetargów na nieruchomości rolne będące w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP). Zagospodarowanie tych gruntów i organizowanie przetargów to jedno z podstawowych zadań Ośrodka. 

Miliony hektarów własnością Skarbu Państwa

Z danych KOWR na koniec listopada 2022 r. wynika, że w ZWRSP znajduje się 1,34 mln ha gruntów. Spośród nich prawie 1,1 mln ha jest w dzierżawie, a 163 tys. ha wciąż pozostaje do rozdysponowania. Najwięcej gruntów ZWRSP znajduje się w Zachodniopomorskiem. 

Grafika: Nieruchomości rolne będące w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa z podziałem na województwa.

Większy potencjał gospodarstw rodzinnych

Zagospodarowanie państwowych gruntów to jedno z głównych zadań KOWR. Jak wyjaśnia Waldemar Humięcki, Dyrektor Generalny KOWR organizowane przetargi skierowane są do rolników indywidualnych zamierzających powiększyć gospodarstwa rodzinne.  

Jest to dla rolników bardzo atrakcyjny sposób użytkowania gruntów i budynków. Dzięki temu mogą oni użytkować ziemię bez angażowania dużych środków finansowych, jak ma to miejsce przy nabywaniu nieruchomości. Ten sposób zagospodarowania ziemi cieszy się dużym zainteresowaniem rolników

– mówi Humięcki. 

Wysokość czynszu dzierżawnego dla gruntów rolnych określana jest w oparciu o  średnie ceny skupu pszenicy.  I tak na przykład w 2022 roku średni czynsz dzierżawny dla nowo zawartych umów wyniósł 12,8 dt pszenicy za 1 ha, a średnia krajowa cena skupu pszenicy wyniosła 153,67 zł za 1 dt. Oznacza to, że cena dzierżawy wynosiła 1967 zł za ha.

Ten mechanizm obliczania czynszu jest korzystny dla rolników i zapewnia stabilność kosztów produkcji w kolejnych latach

– dodaje Humięcki.

Nie tylko dzierżawa

Spośród 22,6 tys. przetargów organizowanych przez KOWR 16,5 tys. dotyczyło sprzedaży, a 5,1 tys. dzierżawy. KOWR przeznacza nieruchomości rolne na sprzedaż, jeśli jest to uzasadnione względami społeczno-gospodarczymi. Od stycznia do września 2022 roku do prywatnych właścicieli trafiło ponad 4,5 tys. ha państwowych gruntów, na podstawie blisko 5 tys. umów. Średnia cena sprzedaży gruntów rolnych, uzyskana w okresie trzech kwartałów br. wyniosła 42,5 tys. zł za 1 ha.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA