Koreańczycy chcą zbudować pierwszą polską elektrownie atomową

21.04.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Już w czwartek 21 kwietnia Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) ma złożyć ofertę budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce – informuje Bloomberg. Spółka rozesłała oświadczenie mailem.

Przedstawiciel Korea Hydro spotka się z Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, aby porozmawiać o bezpieczeństwie, ekonomice i konkurencyjności koreańskich reaktorów

– donosi agencja.

Jak twierdzi Bloomberg, Polska planuje uruchomić swój pierwszy reaktor jądrowy już w 2033 r. i zakończyć budowę 6 bloków do 2043 r. w ramach planu polityki energetycznej do 2040 r.

Koreańczycy swoją ofertę zapowiadali już w listopadzie 2021 roku. Napisali wówczas, że „przygotowywana przez KHNP oferta będzie konkurencyjna pod względem technologii, ceny i harmonogramu budowy”.

Według podanych wówczas informacji, koreańska firma ma zaproponować Polsce „model reaktora APR1400 o znacząco podwyższonym poziomie bezpieczeństwa, spełniając w ten sposób wymagania IAEA (International Atomic Energy Agency) i WENRA (Western European Nuclear Regulators Association)”.

Zgodnie z Polskim Programem Energetyki Jądrowej Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Koreański APR1400 spełnia te wymagania.

MD/źródło: Energetyka24

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA