Koncerny naftowe zarobiły na kryzysie. Ich zyski w 2022 roku były największe w historii
Zyski koncernów naftowo-gazowych były w 2022 roku rekordowe i wyniosły ponad 4 biliony dolarów. Tymczasem wartość zielonych inwestycji w całym zielonym sektorze energetycznym wyniosła w tym samym czasie mniej niż połowę tej sumy – zaledwie 1,4 bln dolarów. Jak przekonują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, to właściwy moment na to, by koncerny poważniej zaangażowały się w transformację energetyczną.
Potrzeba inwestycji
Inwestycje energetyczne są dziś działaniami absolutnie kluczowymi. Są konieczne nie tylko ze względu na przeciwdziałanie kryzysowi energetycznemu i odciążania konsumentów. Bez nich nie uda się osiągnąć neutralności klimatycznej. Pozwalają też na uniezależnienie się od rosyjskich surowców.
Jak szacuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna, w 2022 inwestycje wzrosną o 8 proc. a ich wartość osiągną wartość 2,4 bln dolarów. Z tego 1,4 bln dolarów to inwestycje w zieloną energię. To znacznie więcej niż przed pandemią, jednak wciąż za mało. Jak twierdzą eksperci PIE:
Do 2030 r. skala inwestycji w czystą energię musi być przynajmniej podwojona, żeby osiągnąć deklarowane cele. Największy wzrost inwestycji w energetyce następuje w obszarze źródeł odnawialnych, sieci elektroenergetycznych i efektywnego końcowego wykorzystania energii.
Z kolei inwestycje w ropę, gaz, węgiel i niskoemisyjne paliwa to obszary, w których wartość inwestycji pozostaje poniżej poziomów sprzed pandemii w 2019 r. I to pomimo wysokich cen surowców występujących już od 2019 r., które generują bezprecedensowe zyski dla dostawców.
Jak jednak podkreśla PIE, krótkoterminowe działania obecnie nie zawsze są zbieżne z długoterminowymi, gdy priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.
Zaangażowanie koncernów w transformację
Ekonomiści z PIE twierdzą, że to właściwy moment na to, by koncerny poważniej zaangażowały się w transformację energetyczną:
Obecna sytuacja daje szansę koncernom z sektora ropy i gazu na pokazanie, jak poważnie chcą być zaangażowani w transformację. Szacowane tzw. nadmiarowe zyski dla nich wyniosą ok. 2 biliony dolarów w 2022 r., skutkując rekordowym zyskiem całkowitym w wysokości 4 bln USD. Przy czym średnio wydatki na czystą energie wynoszą ok. 5 proc. ich wydatków kapitałowych i jest to pięciokrotny wzrost w porównaniu z 2019 r.
Dla przykładu ExxonMobil, będący w top 10 największych koncernów naftowych ostatniego dnia stycznia ogłosił wyniki za 2022 r. Jak się okazuje, odnotował rekordowo wysokie zyski na poziomie 56 mld dolarów. To o 142 proc. więcej niż w 2021 roku. Pobił tym samym poprzedni rekord z 2008 roku, gdy jego zyski wyniosły 45 mld dolarów. Ceny ropy sięgały wówczas 142 dolarów za baryłkę.
Do rekordowych zysków giganta odniósł się Waszyngton:
W tym samym czasie, kiedy Exxon ustanawiał nowy rekord zysków zachodnich koncernów naftowych, Amerykanie musieli płacić wysokie ceny za paliwo. Najnowsze raporty jasko wskazują, że firmy naftowe mają wszystko, czego potrzebują, by obniżyć ceny, a jednak tego nie robią. Zarabiają oraz posiadają tysiące niewykorzystanych, ale zatwierdzonych zezwoleń, by zwiększyć produkcję. Zamiast jednak ulżyć obywatelom przeznaczają te zyski na zapełnianie kieszeni kadry kierowniczej i akcjonariuszy
– powiedział Abdullah Hasan, rzecznik Białego Domu, cytowany przez BBC News.
Zobacz też: Wspólna inwestycja Orlenu i PERN. Uruchomiony został nowy rurociąg
MD/źródło: tygodnik PIE