KGHM zbuduje w Polsce innowacyjne reaktory jądrowe

16.02.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

KGHM podpisał umowę z firmą NuScale. W jej wyniku w Polsce mają powstać innowacyjne małe reaktory jądrowe (SMR).

Do zawarcia umowy doszło w poniedziałek 14 lutego. Przewiduje ona powstanie 6 takich jednostek w Polsce. Pierwszy etap projektu ma zakończyć się jeszcze w tej dzekadzie – w 2029 roku.

VOYGR, bo tak nazywają się elektrownie jądrowe wyposażone w małe reaktory modułowe SMR Nuscale mają mieć różne konfiguracje: cztero-, sześcio- i dwunastomodułowe. Każdy moduł to 77 MWe mocy.

Elektrownia, która powstanie w Polsce ma zainstalowane 462 MWe mocy, przy czym strony przewidują opcję rozbudowy do 12 modułów.

Pierwsza jednostka w 2029 roku

Według planów KGHM, pierwsza tego typu jednostka pojawi się w Polsce jeszcze w tej dekadzie, bo już w 2029 roku. Wymaga to jednak prędkiego wdrożenia procesu licencjonowania SMR-a na gruncie prawa unijnego.

Według obliczeń KGHM, SMRy od NuScale mogą zmniejszyć emisję w Polsce o 8 mln ton rocznie – czyli o ok. 3 proc.

KGHM jest drugim największym konsumentem energii elektrycznej w Polsce, w związku z czym elektrownia jądrowa ma w pierwszej kolejności posłużyć zasilaniu jego zakładów.

Kontrowersje

W mediach bardzo szybko pojawiły się wątpliwości co do tej umowy. Wśród nich można wymienić np. zarzuty, że NuScale nie wybudowało jeszcze ani jednej elektrowni.

Odpowiedział na to w mediach społecznościowych Jakub Wiech z Energetyka24:

Mili Państwo, otóż żadna spółka zajmująca się SMR-ami nie zbudowała ani jednego SMR-a. Nie ma jeszcze komercyjnie działających SMR-ów. One się dopiero mają pojawić. Ale czy to jest zarzut? Cóż, jeśli tak, to rozumiem, że innowacyjność w Polsce jest zarzutem. A to, że spółka NuScale nie jest notowana na giełdzie nie przeszkadzało jakoś amerykańskiemu rządowi wesprzeć ją kwotą 1,35 mld dolarów (nota bene: plany wejścia tej firmy na giełdę zostały już ogłoszone).

MD/źródło: Energetyka24

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA