Rekordowe kary od fiskusa. Czy przedsiębiorcy powinni się bać?

16.11.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Administracja Skarbowa poszukuje nowych możliwości na zwiększenie dochodów budżetu państwa.

Ministerstwo Finansów informuje, że w samym III kwartale 2021 uruchomiono aż 25 postępowań w zakresie klauzulii GAAR. To aż 1/3 ze wszystkich spraw przeprowadzonych w przeciągu ostatnich 5 lat. 16 spośród tych postępowań dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), a 9 podatku od osób fizycznych (PIT).

Od lipca do września 2021 szef Krajowej Administracji Skarbowej, Magdalena Rzeczkowska, wydał trzy decyzje domiarowe (w 2 przypadkach chodziło o PIT z 2016, a w 1 o CIT za 2017 rok).

KAS coraz częściej wykorzystuje klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania. Z tego wynika tak duża ilość nowych postępowań w III kwartale 2021 roku.

Liczba spraw rośnie. Jest to naturalna konsekwencja tego, że szef KAS zakończył część prowadzonych dotychczas postępowań i przekazał je do sądu. Zebrał już także doświadczenia związane ze stosowaniem klauzuli oraz zidentyfikował określone schematy działania podatników. Takich spraw będzie coraz więcej

– uważa Anna Pęczyk-Tofel, partner w Crido.

Dane upublicznione przez Ministerstwo Finansów nie odpowiadają na pytanie, jakich okresów dotyczą nowe postępowania podatkowe. Jak twierdzi Anna Pęczyk-Tofel, tak gwałtowny wzrost ich liczby może być związany ze zbliżającym się upływem terminu przedawnienia rozliczeń podatkowych za rok 2016.

Firmy próbują się zabezpieczyć, poprzez składanie wniosków o wydanie tzw. opinii zabezpieczających. Chodzi o zapytanie fiskusa jak rozumie daną transakcję na gruncie podatkowym. W trzecim kwartale 2021 r. skarbówka wydała 8 takich opinii, podczas gdy w pierwszym półroczu tylko 6, a przez pięć lat 43.

Podatnicy coraz częściej dostrzegają zagrożenia płynące z potencjalnego zakwestionowania ich rozliczeń podatkowych z wykorzystaniem klauzuli GAAR i starają się przed tym ryzykiem zabezpieczyć

– dodaje Anna Peczyk-Tofel.

Opr: PB

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA