Pociąg Intercity

Już w ciągu dwóch tygodni ma dojść do obniżki cen biletów

30.01.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Są plany rządu dotyczące przekazania PKP dodatkowych środków z budżetu państwa. Mają one pomóc w pokryciu kosztów wzrostu cen energii. W rezultacie już w ciągu najbliższych dwóch tygodni miałoby dojść do obniżki cen biletów – wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

Jak powiedział prezes rady ministrów podczas konferencji prasowej:

Pracujemy nad tym, aby przekazać dodatkowe środki z budżetu państwa polskiego dla PKP, aby zrekompensować podwyżki cen energii elektrycznej […] i chcemy po przekazaniu tych środków w ciągu najbliższych dwóch tygodni doprowadzić do tego, aby nastąpił powrót do niskich, wcześniejszych cen biletów na koleje 

Dodał też, że zgodnie z zapowiedzią w ubiegłym tygodniu spotkał się z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem oraz z zarządem PKP Intercity.

Przekazałem informację z mojej strony, że domagam się znaczącej redukcji, a najlepiej powrotu do poprzednich cen tak, żeby jednocześnie inflacja była jak najbardziej przyduszona, przymrożona, żeby nie nadawać tych dodatkowych impulsów inflacyjnych, a z drugiej strony – przede wszystkim, żeby Polacy […] mogli jeździć wygodnie, tanio, komfortowo 

– wskazał.

W ubiegłym tygodniu „Dziennik Gazeta Prawna” informował, że rząd planuje 200-300 mln zł pomocy dla PKP Intercity. Warunkiem ma być znalezienie oszczędności w spółce oraz obniżka cen biletów.

Od 11 stycznia zaczął obowiązywać nowy cennik biletów. Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosły średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC – średnio o 11,8 proc. Zapowiedzianą podwyżkę cen biletów uzasadniono wzrostem cen prądu.

MD/źródło: ISBNews

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA