Już dziś zaczynamy X Europejski Kongres Samorządów
Dziś w Mikołajkach rozpoczyna się jubileuszowa, dziesiąta edycja Europejskiego Kongresu Samorządów (EKS). To jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych tematyce samorządowej w Polsce i Europie, które w tym roku zgromadzi rekordową liczbę ponad 2500 uczestników. Przez dwa dni przedstawiciele administracji lokalnej i centralnej, świata biznesu, nauki oraz organizacji pozarządowych będą debatować o kluczowych wyzwaniach stojących przed samorządami.
Największa platforma współpracy samorządowej
Kongres co roku przyciąga osoby odpowiedzialne za zarządzanie miastami i gminami. W ubiegłym roku w wydarzeniu uczestniczyło 2100 osób, w tym 700 samorządowców, jednak tegoroczna frekwencja zapowiada się jeszcze wyższa. Wśród gości znajdują się prezydenci miast, burmistrzowie, starostowie i wójtowie, którzy odgrywają kluczową rolę w rozwoju lokalnych społeczności.
Głównym partnerem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, co podkreśla znaczenie regionu dla rozwoju samorządności w Polsce.
Międzynarodowy wymiar Kongresu
Europejski Kongres Samorządów od lat ma charakter międzynarodowy. W ubiegłorocznej edycji uczestniczyli przedstawiciele 34 krajów, a wśród nich tak znamienite osobistości jak Markku Markkula (Przewodniczący Komitetu Regionów), Gudrun Mosler-Törnström (Przewodnicząca Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy) czy Emil Boc (były premier Rumunii i obecny mer Kluż-Napoki).
Dzięki obecności zagranicznych delegatów wydarzenie stanowi okazję do wymiany doświadczeń oraz nawiązywania międzynarodowych partnerstw.
Spotkania autorskie i debaty eksperckie
Ważnym elementem Kongresu są spotkania autorskie, które cieszą się dużym zainteresowaniem uczestników. W tym roku odbędzie się około 30 takich wydarzeń, a wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jacek Raciborski, dr Jacek Sokołowski oraz Zbigniew Parafianowicz.
Uczestnicy tych spotkań będą mieli okazję zdobyć bezpłatne egzemplarze książek z dedykacjami autorów, co stanowi dodatkową wartość intelektualną wydarzenia.