Jak dużo zarabiają prezesi w porównaniu z pracownikami?

13.12.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 2 minut/y

Prezesi stu największych firm w USA zarabiają średnio około 1,3 mln dolarów więcej od przeciętnego pracownika. Co więcej, wg analityków różnice te stale się pogłębiają, a wraz z nimi także i nierówności. W Stanach Zjednoczonych nie jest jednak jeszcze tak źle, jak w kilku państwach europejskich, takich jak Grecja, Wielka Brytania czy Niemcy.

Nierówności płacowe od 1978 roku wciąż rosną, a wynagrodzenia prezesów przez cały ten czas wzrastały o ponad 1322%. Tymczasem wynagrodzenia całkowite wzrosły w tym samym czasie jedynie o 18%.

Okazało się, że największa różnica między zarobkiem prezesa a medianą wynagrodzeń pracowników należy do Coca-Coli. Jej CEO James Quincey zarobił w ciągu 2020 roku aż 1,6 mln dolarów, tymczasem mediana wynagrodzeń pracowników tej firmy wyniosła tylko 11 342 dolarów (co stanowi mniej niż minimalna roczna pensja w USA, która powinna wynosić 15 080 dolarów). Tym samym jest to różnica wynosząca aż 14 007%.

Najgorsze różnice płacowe są w Grecji, gdzie wynoszą aż 791%. Na drugim miejscu jest Wielka Brytania, gdzie różnica płacowa wynosi aż 797%. Średnie zarobki prezesów wynoszą tam bowiem 405 219 dolarów, a średnia pensja pracowników wynosi 47 147 dolarów. Na trzecim miejscu są Włochy, gdzie różnica wynosi 703%. Następni są kolejno Niemcy, Francuzi i Japończycy.

Mimo olbrzymich różnic w zarobkach prezesów największych firm, USA stoi w rankingu na siódmej pozycji, ponieważ średnie wynagrodzenie prezesów jest wyższe o około 519%.

Najlepiej jest natomiast w Estonii, ponieważ kadra zarządzająca zarabia tam 144% więcej niż wynosi średnia płaca roczna. Oznacza to, że zarobki dyrektorów generalnych są około 2,4 razy wyższe od średniego wynagrodzenia pracowników w danej firmie.

Już na drugim miejscu znalazła się Polska, gdzie według analityków różnice płacowe wynoszą zaledwie 207%. Na trzecim miejscu jest Islandia, gdzie różnica w wynagrodzeniu CEO wynosi 214,44%. Wynika to także z tego, że średnie wynagrodzenie w tym kraju jest bardzo wysokie – wynosi aż 67 488 dolarów. Tymczasem średnie wynagrodzenie prezesa w tym kraju wynosi 212 209 dolarów.

źródło: Obserwator Gospodarczy

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA