Dziewczyna z telefonem

Internet mobilny w Polsce jest najtańszy w całej Europie

05.07.2024
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Usługi telekomunikacyjne w Polsce są jednymi z tańszych w Europie. Nigdzie nie zapłacimy taniej za internet mobilny niż nad Wisłą – czytamy w najnowszym Tygodniku Gospodarczym.

Wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce wzrosła w 2023 r. o ok. 2,5 mld zł w stosunku do 2022 r. i wyniosła 43,1 mld zł. Najszybciej rozwijał się segment dostępu do internetu stacjonarnego (8 proc), a największym niezmiennie był segment telefonii ruchomej (15,3 mld, wzrost o 6,3 proc.).

O ile tendencja wzrostu wartości rynku jest pozytywna, o tyle należy zauważyć, że tempo wzrostu jest niższe niż inflacja czy nominalny wzrost PKB. Oznacza to, że udział rynku telekomunikacyjnego w całym PKB cały czas maleje.

– podkreślają eksperci PIE.

Według raportu UKE, Polska jest jednym z krajów o najniższych cenach usług telekomunikacyjnych w Europie. W przypadku dostępu do internetu stacjonarnego taniej jest tylko na Węgrzech, Łotwie i Słowacji. Natomiast w przypadku usług mobilnych koszty w Polsce są najniższe.

Dla Polaków tak tanio nie jest

Gdy jednak spojrzy się na tę statystykę i porówna do przeciętnych zarobków, widać że usługi telekomunikacyjne w Polsce nie są aż tak tanie.

– czytamy w Tygodniku.

Cena dostępu do internetu stacjonarnego (koszyk średni) to 1,6 proc. średniego wynagrodzenia, a koszt telefonii komórkowej to 0,5 proc. W najtańszej Irlandii jest to odpowiednio 0,6 proc. i 0,4 proc. W takim ujęciu Polska przesuwa się do środka stawki – zajmujemy 14 miejsce pod względem ceny dostępu stacjonarnego i 8. pod względem kosztów telefonii mobilnej.

Należy przy tym podkreślić, że o ile w przypadku dostępu do internetu kraje „droższe” niż Polska są krajami porównywalnie lub mniej zamożnymi (z wyjątkiem Hiszpanii i Słowenii), o tyle w przypadku telefonii mobilnej Polska wyprzedza Szwecję, Finlandię czy Francję.

– czytamy.

Jak podkreślają eksperci, względny spadek wartości rynku telekomunikacyjnego w Polsce to trend wieloletni, wpisujący się w zmiany zachodzące w całej Europie. W zamożniejszych gospodarkach waga gospodarcza telekomunikacji jest generalnie mniejsza. O ile ceny dostępu do internetu stacjonarnego, po zastosowaniu względnego pomiaru, okazują się nie być bardzo niskie na tle UE. o tyle przy takim samym podejściu wciąż bardzo korzystnie wypadają ceny telefonii mobilnej.

To pokazuje, jak konkurencyjny jest polski rynek i jak dobrą ofertą mogą cieszyć się korzystający z niego obywatele.

– podkreślają eksperci.

MD/źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA