Inflacja przyśpiesza i jest najwyższa od 20 lat. Drożeje żywność, prąd i paliwo

15.11.2021
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Ceny w rok urosły przeciętnie o 6,8 proc. Szczególnie podrożało nie tylko paliwo i prąd, ale również mięso drobiowe i cukier. Potwierdza to Generalny Urząd Statystyczny. Takiego wzrostu cen nie było od wiosny 2001, gdy inflacja sięgała prawie 7 procent.

Podwyżki cen paliw sięgają 34 proc. w skali roku. Olej napędowy podrożał o 34,5 proc., benzyna o 31 proc., a gaz ciekły i pozostałe paliwa aż o 53 proc. W sposób odczuwalny dla każdego podrożała również energia. Rachunki za ostatni październik okazały się aż 10 proc. droższe niż zeszłoroczne, a od tego czasu podrożały jeszcze o kolejne 3 proc. Prąd poszedł w górę o 9,5 proc, gaz 16,1 proc a opał o 18 proc.

Podrożała, chociaż mniej, także żywność – średnio o 5 proc. Najbardziej wzrosły ceny drobiu – niemal o 19 proc. O ponad 15 proc. podrożały tłuszcze roślinne, a o 11 proc. cukier. O niemal 10 proc. wzrosły też ceny pieczywa, mięsa wołowego i jaj.

Wyraźnie podrożało także masło (ponad 7 proc.), warzywa (8,3 proc.) i woda mineralna (8,4 proc.).
Ryż jest droższy o 5,5 proc., a makaron o 3,6 proc. Ryby kosztują o prawie 5 proc. więcej, a mleko i sery o nieco ponad 4 proc.

Co może być zaskakujące, ceny niektórych produktów spadły – wieprzowina jest tańsza o 2,4 proc. w porównaniu do zeszłego roku, a owoce średnio o 0,9 proc.

Źródło: money.pl

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA