Holandia: Będzie co najmniej sześć dawek szczepionki przeciw Covid-19

30.12.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Minister zdrowia Holandii, Hugo de Jonge stwierdził, że kraj jest gotowy na kolejne trzy dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi.

De Jonge napisał w środę list do parlamentu swojego kraju, sugerując, że Holandia powinna rozważyć dodatkowe rundy szczepionek przypominających w celu zwalczania nowych wariantów, przy czym dwie z nich w 2022 r., a kolejne w 2023 r.

Minister w swym liście stwierdził także, że:

Ponieważ tylko połowa zwykłej szczepionki jest potrzebna do dawki przypominającej Moderna, mamy teraz wystarczającą ilość szczepionek na obecną kampanię przypominającą i istnieje wystarczająca baza do ewentualnych dodatkowych rund przypominających w drugim kwartale oraz jesienią 2022 i 2023 roku.

Holandia zamówiła już prawie 6 milionów dodatkowych szczepionek, prócz 12 milionów już wcześniej zakupionych od Pfizer/Biontech. Firma pracuje nad szczepionką dostosowaną do aktualnego wariantu Omicron, jednak jak zaznacza opracowanie, zatwierdzenie i zwiększenie produkcji zmodyfikowanej szczepionki wymaga co najmniej 100 dni. Dostawa spodziewana jest najwcześniej w kwietniu.

Jak dotąd 89 procent pełnoletnich mieszkańców Holandii otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, a 85,9 procent dorosłych jest w pełni zaszczepionych.

Tylko co piąty dorosły w pełni się zaszczepił i dodatkowo przyjął szczepionkę przypominającą, należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie grupy wiekowe mogą obecnie umówić się na dawkę przypominającą.

W Holandii obowiązuje przepustka zdrowotna, bez której niemożliwe jest wejście do barów, restauracji, klubów czy na wydarzenia kulturalne.

W ostatnim tygodniu w Holandii pojawiało się średnio 12 tys. nowych zakażeń na dzień. 29 grudnia z powodu koronowirusa zmarło 51 osób, dzień wcześniej 75.

Od początku pandemii zmarło w Holandii blisko 21 tys. osób zakażonych Covid-19.

KŚ/źródło: Newsweek

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA