Żółta taśma policyjna na miejscu zbrodni.

Hiszpania: Cudzoziemcy stanowią 13 proc. populacji, a odpowiadają za ponad połowę zabójstw kobiet

02.04.2025
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 2 minut/y

Mimo, że cudzoziemcy stanowią zaledwie 13,4 proc. populacji Hiszpanii, w pierwszych trzech miesiącach br. odpowiadali za połowę zabójstw kobiet dokonanych przez partnerów lub byłych partnerów. Hiszpańskie Ministerstwo Równości i Delegacja Rządu ds. Przemocy wobec Kobiet ujawniają niepokojące dane.

Nadreprezentacja w zbrodniach wobec kobiet

Z rządowego dokumentu, która analizuje ofiary śmiertelne przemocy płciowej i domniemanych sprawców według kraju urodzenia, wynika, że „50 proc. zabójców pochodzi z zagranicy” – trzech z sześciu sprawców nie urodziło się w Hiszpanii. Cztery z tych ataków miały miejsce w ramach związku partnerskiego, a dwa po jego zakończeniu. Wszystkie ofiary w chwili śmierci mieszkały ze swoimi oprawcami.

Tymczasem, według Narodowego Instytutu Statystyk (INE), imigranci to około 6 milionów osób w 48-milionowej populacji Hiszpanii, co podkreśla ich nadreprezentację w tych tragicznych statystykach.

W 2024 roku, jak podaje Ministerstwo Równości pod kierownictwem Any Redondo, 47 kobiet zostało zamordowanych przez swoich partnerów lub byłych partnerów. Spośród sprawców aż 37 proc. stanowili imigranci – 17 z 47 agresorów nie było obywatelami Hiszpanii, a 29 miało narodowość hiszpańską. W pierwszych miesiącach 2025 roku odsetek ten wzrósł do 50 proc., co wskazuje na nasilający się problem. Dokument ministerstwa nie precyzuje krajów pochodzenia sprawców, ale dane budzą pytania o przyczyny takiej dysproporcji.

Najwięcej zabójstw odnotowano w Andaluzji (10 ofiar) i Katalonii (12 ofiar). W Andaluzji, zamieszkałej przez 8,6 miliona osób (dane INE na 1 stycznia 2024 roku), imigranci stanowili 9,9 proc. populacji – około 852 tysiące ludzi, głównie Marokańczyków (172 tysiące). W Katalonii, z 7,9 miliona mieszkańców (dane Idescat na 1 stycznia 2023 roku), odsetek imigrantów wynosił 17,2 proc., czyli 1,36 miliona osób, również z przewagą Marokańczyków (234 tysiące).

Wzrost udziału imigrantów wśród sprawców – z 37 proc. w 2024 roku do 50 proc. w pierwszych miesiącach 2025 roku – kontrastuje z ich niewielkim odsetkiem w populacji. W Andaluzji liczba imigrantów wzrosła o 4,8 proc. w 2023 roku. Hiszpania od lat walczy z przemocą wobec kobiet, ale te dane pokazują, że problem wymaga nowych podejść.

Źródło: el Debate

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA