Forum Suwerenności Monetarnej: Ani euro ani zniknięcie gotówki nam nie grozi
Pierwsze Forum Suwerenności Monetarnej zorganizowane w Warszawie przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze już za nami. W trakcie konferencji odbyły się trzy panele tematyczne: „Rola gotówki w stabilizacji obrotu gospodarczego”,„Złoty czy euro? Własna waluta jako element suwerenności narodowej” oraz „Bezpieczeństwo monetarne kraju – case study Ukrainy”. W roli gościa specjalnego wystąpił wiceminister finansów Artur Soboń.
W imieniu prezesa NBP spotkanie otworzyła dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbowego NBP Barbara Jaroszek, która odczytała list skierowany przez prof. Glapińskiego do uczestników spotkania. Prezes NBP podkreślił w nim znaczenie rodzimej waluty:
Własna waluta przynosi wiele korzyści, dzięki własnej walucie pozwalającej na suwerenną politykę monetarną Polska od lat może cieszyć się stabilnym wzrostem gospodarczym. Złoty jest jedną ze składowych polskiego sukcesu gospodarczego
W swoim liście prof. Glapiński podkreślił też rolę gotówki w obrocie gospodarczym jako stabilizatora gospodarki, szczególnie w okresach kryzysowych. Przypomniał o tym, jak rósł popyt na gotówkę w początkowym okresie napaści Rosji na Ukrainę:
Tylko w okresie od 24 lutego do 7 marca NBP zaspokoił niespotykany dotąd popyt na gotówkę o łącznej wartości 42 mld zł, a więc na poziomie zbliżonym do tego z całego I kw. 2021 r. Tylko 28 lutego zanotowano historycznie wysoki poziom pobrań, sięgających 12,5 mld zł. To jest 17-krotność średnich pobrań dziennych z 2021 r.
– podał prezes banku centralnego.
Gotówka to bezpieczeństwo
Pierwszy panel Forum poświęcony był roli gotówki w stabilizacji obrotu gotówkowego. W debacie uczestniczyli Barbara Jaroszek – dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego w NBP, dr Joanna Kołodziej zastępca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego w NBP, Patryk Mazurkiewicz Prezes Polskiej Organizacji Firm Obsługi Gotówki oraz Bartosz Berestecki Prezes PayTel.
Paneliści rozmawiali o znaczeniu obrotu gotówkowego, gotówki i jej suwerenności w stabilizacji obrotu gospodarczego. Podkreślili, że w niestabilnych czasach (pandemia, wojna) to właśnie gotówka zapewnia nam bezpieczeństwo, dlatego potrzebna jest także tym, którzy na co dzień korzystają z płatności bezgotówkowych.
W badaniu opinii publicznej przeprowadzonym na zlecenie Narodowego Banku Polskiego 50 proc. tych osób zadeklarowało, że właśnie w czasach niestabilnych, czasach niepokoju zdecydowali się wypłacić gotówkę na tzw. wszelki wypadek
– powiedziała Barbara Jaroszek portalowi TVP Info. Dodała, że najistotniejszymi filarami narodowej strategii bezpieczeństwa obrotu gotówkowego jest powszechna akceptacja i dostępność gotówki. Jej zdaniem gotówkę można określić mianem krwioobiegu polskiej gospodarki.
Euro nam się nie przyda
Kolejny panel poświęcono własnej walucie jako elementowi suwerenności narodowej. Uczestniczyli w nim: prof. dr hab. Ireneusz Dąbrowski – członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. dr hab. Łukasz Hardt – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Piotr Bujak – główny ekonomista i dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych w PKO Banku Polskim oraz dr Kamil Zubelewicz reprezentujący Collegium Civitas.
Pierwsza dekada funkcjonowania strefy euro – niektórzy ekonomiści tak twierdzili – że to będzie czas, kiedy państwa biedniejsze będą nadganiały te bardziej zamożne. Nic takiego się nie stało
– podkreślił prof. Hardt.
W trakcie panelu przywołano także słowa Josepha Stiglitza, ekonomisty i laureata Nagrody Nobla. Jego zdaniem, aby ustabilizować strefę euro, opuścić musieliby ją sami Niemcy. To się jednak nie stanie, gdyż jak podkreślili uczestnicy panelu, nasi zachodni sąsiedzi są głównym beneficjentem strefy euro.
Ekonomiści zgodnie wykluczyli też możliwość wejścia Polski do strefy euro w najbliższej przyszłości.
Gotówki nie zabraknie
W roli gościa specjalnego Forum wystąpił wiceminister finansów Artur Soboń. Zapewniał on, że nic nie zagraża gotówce w Polsce. Ani państwo, ani MF i NBP nie mają w planach w żaden sposób osłabiać obrotu gotówkowego.
W żaden sposób nie można też powiedzieć, że pieniądz, który jest w obiegu, jest na niskim poziomie w Polsce, pomimo zmian, które zaszły w ostatnim czasie, wciąż jest na wysokim poziomie w gospodarce – niemal dwa razy wyższym niż przeciętnie w Unii Europejskiej
– podkreślił Soboń.
Wiceminister zaznaczył też, ze w Polsce jest też wyjątkowo dużo punktów dostępu do gotówki – ponad 21 tysięcy bankomatów.
Jak wojna zmienia gospodarkę?
Trzeci, a zarazem ostatni panel dotyczył bezpieczeństwa monetarnego kraju na przykładzie Ukrainy. W roli dyskutantów wystąpili: Paweł Jaroszek – członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. dr hab. Piotr Grochmalski dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej, Monika Grabowska – dyrektor obszaru sprzedaży i współpracy z agentami rozliczeniowymi w Fundacji Polska Bezgotówkowa oraz Roman Wasczuk – rzecznik Biznesu Ukrainy.
Ten ostatni podkreślał, że ukraiński biznes musiał się zaadaptować do nowych warunków. Przypomniał też, w ciągu roku wojny Ukraina straciła mniej więcej 30 proc. swojego PKB.
Nastąpiła wojenna transformacja gospodarki ukraińskiej, gdzie od starych oligarchicznych sektorów jak metalurgia przeszliśmy do wolnościowych sektorów jak sektor IT, to znaczy mamy nie tylko przemiany w ilości, ale i w jakości
MD/źródło: TVPInfo