Forum Ekonomiczne w Karpaczu – pierwszy dzień za nami
Forum Ekonomiczne jest największą i najważniejszą konferencją w Europie Środkowo-Wschodniej. Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, we współpracy z Miastem Karpacz i województwem dolnośląskim po raz kolejny organizuje to wyjątkowe, międzynarodowe spotkanie. W tym roku hasło przewodnie to „Europa w obliczu nowych wyzwań”.
Najważniejsze wydarzenia Forum
Raport SGH i Forum Ekonomicznego
Forum rozpoczęło przedstawienie raportu SGH i Forum Ekonomicznego będącego próbą wyznaczenia kierunku zmian i określenia, jakie wyzwania będą stały przed Europą w najbliższej przyszłości. Eksperci przygotowujący publikację starali się na podstawie dogłębnej analizy wyznaczyć trendy, tendencje, ale i kierunki działania – co do tego, co nas czeka w przyszłości i co powinniśmy zrobić, by gospodarka się rozwijała mimo kryzysu związanego z pandemią Covid-19, wojną na Ukrainie, inflacją, brakiem lub ograniczeniem w dostępie do surowców i pogarszającymi się nastrojami społecznymi.
Każda prezentacja i każda rozmowa międzynarodowa po 24 lutego 2022 roku musi uwzględniać kwestię agresji rosyjskiej na Ukrainę. Wojna przemeblowała zarówno architekturę europejskiego bezpieczeństwa, jak również gospodarkę, nie tylko europejską – powiedział na początku prezentacji V edycji Raportu SGH i Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.
Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Teresa Czerwińska podkreśliła z kolei, że raport SGH i Forum Ekonomicznego stanowi znakomitą podstawę do podejmowania decyzji inwestycyjnych i biznesowych, na które, oczywiście, składa się również analiza wpływu wojny na Ukrainie. W tym kontekście zgadza się z wnioskami płynącymi z raportu, według których można niezwykle trafnie wypunktować ryzyka i dynamikę wzrostu gospodarczego, co jest niezwykle przydatne do podejmowania decyzji biznesowych i zarządzania chociażby dostępem do transformacji energetycznej.
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zachęcał do lektury Raportu przekonując, że znajduje się w nim próba omówienia tak ważnych spraw europejskich, jak elektromobilność, rynek mieszkaniowy i energetyczny, kwestie związane z pandemią Covid-19 oraz wojną i jej konsekwencjami: kryzysem uchodźczym, problemami na rynku żywności, rosnącymi kosztami czy wynikającą z tych wszystkich czynników inflacją.
Sesje plenarne
I sesja plenarna poświęcona była Europie w obliczu trwającej na Ukrainie wojny i konsekwencji jakie ze sobą niesie. Panelistami byli przedstawiciele świata polityki i biznesu, którzy próbowali wspólnie odpowiedzieć na pytanie, czego poza ogromnym zaangażowaniem społecznym i finansowym oczekuje się po ponad 6 miesiącach od rosyjskiej agresji.
To jest wojna cywilizacyjna, wojna dobra i zła i wojna o przyszłość – tak o toczącym się na Ukrainie konflikcie powiedział Andrij Sadowy reprezentujący Radę Miejską Lwowa. To również wojna hybrydowa, która dotyczy nas wszystkich i dlatego wszyscy powinniśmy się w nią zaangażować.
Rozmówcą Nica Robertsona z CNN był również Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.
Europa nie była przygotowana do tej wojny, a dodatkowo teraz nie reaguje adekwatnie do wydarzeń. Wszystko dlatego, że nadal tkwi w starych schematach. To Polska zwracała uwagę na fakt, że dawne założenia w kontekście polityki energetycznej czy ekologicznej są naiwne, nie zadziałają. Aż do teraz Komisja Europejska nie podjęła wystarczających działań ani w kontekście funduszu pomocowego dla Ukrainy, ani wsparcia dla krajów przygranicznych czy opracowania wspólnej polityki pomocy w przyjmowaniu uchodźców. To rzutuje nie tylko na obecną sytuację – te lata zaniedbań, także w dziedzinie mediów europejskich, obronności i polityki bezpieczeństwa, ale także odejścia od wartości, na których budowana była Europa, zbudowały potęgę Putina – twierdzi minister Gliński.
Podczas drugiej sesji plenarnej paneliści starali się odpowiedzieć na pytanie jak Europa powinna sobie radzić z obecnymi wyzwaniami. Rozmówcy dyskutowali o potencjalnych działaniach, które państwa UE powinny podjąć w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom oraz pomocy napływającym ze wschodu uchodźcom.
Bardzo szybko przekonaliśmy się, że presja ma sens. I pomoc dla uchodźców okazała się najjaśniejszym punktem tej całej sytuacji. Masło lub broń – metafora podstawowych form pomocy humanitarnej po lutym 2022 roku nabrała nowej mocy – powiedział Thomas Tighe.
Politycy i przedstawiciele biznesu
Wydarzenie jest miejscem spotkań ludzi ze świata polityki i biznesu. Każdego roku możemy tu spotkać najważniejszych decydentów, którzy nie bez powodu wybierają Forum jako miejsce wygłaszania ważnych deklaracji, prezentowania strategii i poruszania najważniejszych zagadnień związanych z bieżącą polityką państwa.
Międzynarodowy wymiar Forum Ekonomicznego
Forum Ekonomiczne to nie tylko wydarzenie istotne dla Polski, ale również dla całego regionu. Organizowana od 1992 roku konferencja stała się jednym z najistotniejszych miejsc spotkań elit polityczno-biznesowych w Europie. Działania Instytutu związane z organizacją Forum wspierane są przez Radę Programową, która decyduje o merytorycznym kształcie Forum, jak również wyznacza kierunek jego rozwoju. Co roku Forum Ekonomiczne gości premierów, ministrów, Komisarzy Europejskich oraz inne najważniejsze osoby sceny politycznej i gospodarczej naszego kontynentu.
Tak o Forum wypowiedział się Stefan Tompson, publicysta i reżyser o polskim i południowoafrykańskim pochodzeniu:
Forum Ekonomiczne w Karpaczu jest często określane mianem polskiego Davos. To jednak pewne nieporozumienie, gdyż te formaty są bardzo różne. Gdy Davos jest miejscem spotkań wielkich korporacji i czołowych światowych polityków, to Karpacz prezentuje znacznie lepszą formułę – tu spotykają się politycy, wielkie korporacje z Europy Środkowo-Wschodniej, ale także mali i średni przedsiębiorcy a także organizacje charytatywne i pozarządowe