Fiberhost i INEA zobowiązują się zredukować emisję gazów cieplarnianych o 94 proc.
Fiberhost, operator otwartych sieci światłowodowych oraz INEA, dostawca usług światłowodowych, przedstawiają na łamach raportu „We Care. All About People” swoje działania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Spółki zobowiązały się, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat zredukują emisję gazów cieplarnianych o ponad 90 proc. W 2022 roku firmy, w porównaniu z rokiem 2020, zredukowały emisję CO2 o niemal 60 proc.
Raportu We Care. All About People
Druga edycja raportu „We Care. All About People” porusza kwestie działań Fiberhost oraz INEA z obszaru zrównoważonego rozwoju, etyki, różnorodności czy cyberbezpieczeństwa. Jak pokazuje publikacja, prowadzone przez Fiberhost i INEA, działania wewnętrzne, jak i zewnętrzne mają pozytywny wpływ na ochronę środowiska oraz budowanie świadomości ekologicznej. Spółki nieustannie szukają rozwiązań, które godzą rozwój organizacji z dbaniem o otoczenie i szeroko rozumianym interesem społecznym. Celem operatorów jest redukcja emisji CO2 przed rokiem 2040 aż o 94 proc., w stosunku do 2020 roku. Obrany kierunek przynosi już pierwsze efekty – w 2022 roku Fiberhost i INEA ograniczyły emisję gazów cieplarnianych o 59 proc.
Z każdym dniem szybki Internet dociera do coraz to większej liczby gospodarstw domowych. Jednocześnie spółka Fiberhost jest świadoma, że nadal w Polsce, znajdują się osoby, które mimo dostępu do technologii światłowodowej, nie korzystają z jej możliwości. Jak pokazał opublikowany w zeszłym roku raport „Włączenie cyfrowe”, jest to związane, m.in., z brakiem umiejętności technicznych i obawą przed nowymi technologiami. Operator otwartych sieci światłowodowych Fiberhost, aby rozwiązać ten problem, współpracuje z samorządami oraz ośrodkami kultury. W którcyh organizowane są warsztaty z nowych technologii – w ramach Akademii Fiberhost. Ich uczestnicy zaznajamiani są z obsługą komputera oraz tym jak wykorzystywać Internet w życiu codziennym. Akademia Fiberhost do tej pory przeszkoliła ponad 60 osób, a w grudniu 2022 roku po raz pierwszy zostały przeprowadzone zajęcia dla osób z Ukrainy we współpracy z Centrum PISOP oraz poznańskim oddziałem Caritas.
Tegoroczna edycja raportu skupia się na haśle “All about people”, ponieważ to ludzie są podstawą naszych działań. Naszą organizację tworzą profesjonaliści, ludzie inspirujący, pełni pasji, chęci rozwoju. Otwarte sieci też budujemy dla ludzi, którzy chcą rozwijać się cyfrowo, mieć dostęp do najlepszej technologii i korzystać z niezawodnego i szybkiego Internetu. Cieszę się, że zmieniamy cyfrowy krajobraz naszego kraju, pamiętając nie tylko o sobie, ale też mając na uwadze wsparcie innych oraz działania w duchu zrównoważonego rozwoju.
– mówi Marta Wojciechowska, Prezeska Fiberhost S.A.
Fiberhost i INEA, chcąc ograniczyć swój wpływ na środowisko, nieprzerwanie od 2020 roku wymieniają swoją flotę pojazdów na modele hybrydowe. Ponadto operatorzy planują zakup elektrycznych aut osobowych oraz dostawczych. Docelowo na przestrzeni kolejnych lat, flota spółek będzie się składała w minimum 50 proc. z samochodów elektrycznych.
Za nami rok pełen wyzwań i to na bardzo wielu płaszczyznach. Osobiście jestem bardzo dumny z tego, że w takich okolicznościach nie zapominamy o tym, że nasze działania mają ogromną moc i musimy wymagać przede wszystkim od siebie, mierząc jeszcze wyżej, robiąc więcej.
– mówi Maciej Piechociński, Prezes INEA Sp. z o.o.
Działania na rzecz lokalnej społeczności
W raporcie „We Care” Fiberhost i INEA prezentują także swoje działania na rzecz lokalnej społeczności. W 2022 roku, dzięki akcji wspólnego zbierania nakrętek razem z mieszkańcami Wysogotowa, gdzie mieści się siedziba spółek, udało się wesprzeć finansowanie operacji serca małej Lilli. Dzięki wspólnej akcji sadzenia drzew w okolicy siedziby, przybyło także kilkadziesiąt drzew, które rocznie pochłoną 400 ton CO2.
Pracownicy Fiberhost i INEA dokładają wszelkich starań, aby światłowód docierał tam, gdzie szybki Internet nie był wcześniej dostępny. W zasięgu Fiberhost pod koniec 2022 roku było 1,15 mln gospodarstw domowych. Co więcej, do połowy 2023 roku spółka będzie docierać z otwartą siecią światłowodową do ponad 1,3 mln adresów, przyczyniając się do włączenia cyfrowego milionów Polaków. Z kolei INEA pod koniec 2022 roku docierała ze swoimi usługami do blisko 310 tys. gospodarstw domowych. Z czego ponad 200 tys. korzystało z Internetu światłowodowego. Spółka rozpoczyna także współpracę z operatami hurtowymi i do 2025 roku zamierza docierać ze swoimi usługami do 6 mln adresów w całym kraju.
Zobacz także: Po raz kolejny Niemcy nie zdołały osiągnąć celów klimatycznych
MO