Fed podniósł stopy procentowe, ale to dopiero początek
Federalny Komitet Otwartego Rynku zatwierdził podwyżkę stóp procentowych o pół punktu procentowego a także ogłosił, że planuje od przyszłego miesiąca zmniejszyć swoje aktywa o wartości 9 bilionów dolarów. Ten podwójny wysiłek ma na celu redukcje najwyższej od czterdziestu lat inflacji.
Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) czyli organ odpowiedzialny za politykę pieniężną w USA, podjął decyzję o podniesieniu przedziału stopy funduszy federalnych o 50 punktów bazowych, czyli do 0,75-1,00 proc.
Jak pisaliśmy już wczoraj, rynek i większość ekonomistów spodziewali się podwyżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych. To pierwsza od 22 lat tak duża podwyżka stopy funduszu federalnych.
Zapowiedziano także rozpoczęcie ilościowego zacieśniania polityki monetarnej.
To nie koniec podwyżek
Na kolejnych posiedzeniach „na stole” są kolejne podwyżki stopy funduszy federalnych o 50 pb. – wynika z wypowiedzi przewodniczącego Rezerwy Federalnej. Natomiast podwyżki o 75 pb. „nie są czymś, co Komitet aktywnie rozważa”
– zapowiedział Jerome Powell, prezes Fed. Według niego zacieśnienie polityki monetarnej ma doprowadzić do zmniejszenia popytu na pracowników w celu przywrócenia równowagi na rynku pracy. .
Analitycy Banku Ochrony Środowiska spodziewają się dwóch kolejnych podwyżek po 50 punktów bazowych w czerwcu i lipcu i kolejnych po 25 punktów bazowych we wrześniu i listopadzie.
Za oceną perspektywy dalszego zacieśniania polityki monetarnej w stosunkowo szybkim, aczkolwiek równomiernym tempie stoi ocena sytuacji gospodarki. Zgodnie z tą ocen bieżąca „inflacja jest o wiele za wysoka”. Choć spora jej część wynika z szoków podażowych (wojna na Ukrainie, covidowe lockdowny w Chinach), to jednak po części jest ona efektem silnego popytu w gospodarce i mocnego rynku pracy, co wymaga zdecydowanej reakcji banku centralnego
– wskazują ekonomiści BOŚ w komentarzu do wczorajszej decyzji FOMC.
MD