Facebook i Instagram „zbanowane” przez Rosję

21.03.2022
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Twerski Sąd Rejonowy w Moskwie zakazał działalności Facebooka i Instagrama na terenie Rosji za rzekomą „działalność ekstremistyczną”. Za samo korzystanie z tych platform nie przewidziano jednak kar. Zakaz nie dotyczy również komunikatora WhatsApp.

W piątek 11 marca prokuratura generalna Rosji zwróciła się o ograniczenie dostępu do Instagrama i zaapelowała do sądu o uznanie Meta za organizację ekstremistyczną.

Kilka godzin później Roskomnadzor (Federalna Służba Nadzoru Komunikacji, Technologii Informacyjnych i Środków Masowego Przekazu) ogłosił, że zablokowany zostanie Instagram. Wcześniej to samo uczynił wobec Facebooka.

Tym razem zarówno Facebook jak i Instagram zostały na dobre zakazane przez Twerski Sąd Rejonowy w Moskwie . Oficjalną przyczyną jest „działalność ekstremistyczna”. Jak podkreślił sąd, decyzja zostanie wykonana bezzwłocznie.

O decyzji poinformowało rosyjskie Ria Novosti, powołując się na swojego korespondenta na sali sądowej.

Prokuratura Generalna Rosji stwierdziła, że ​​

informacje ekstremistyczne zagrażają zarówno jednostkom, jak i całemu społeczeństwu.

Według nich firma narusza własne zasady, „pozwalając na nawoływanie do zabijania rosyjskich żołnierzy”.

W decyzji sądu stwierdzono, że zakaz nie dotyczy komunikatora WhatsApp. Ponadto nie ma kar za samo korzystanie z usług firmy.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA