Evergrande na skraju bankructwa. Zainterweniowały chińskie władze

03.12.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 2 minut/y

Będące drugą największą firmą deweloperską w Chinach Grupa Evergrande poinformowała, że może nie być w stanie dalej obsługiwać swoich zobowiązań.

w świetle obecnego poziomu płynności grupy nie ma gwarancji, że grupa będzie miała wystarczające fundusze, by dalej wywiązywać się ze swoich zobowiązań finansowych

– poinformowała Evergrande w swoim specjalnym komunikacie.

Tylko w tym roku Evergrande Group ma wypłacić posiadaczom swoich obligacji zagranicznych jeszcze ponad 300 mln dol., a w kolejnym – prawie 8 mld dol. Łączne zobowiązania spółki sięgają oficjalnie 2 bln juanów, a nieoficjalnie nawet 3 bln juanów.

W piątkowym komunikacie spółka podała, że dotychczas otrzymała wezwanie do realizacji swoich zobowiązań wynikających z gwarancji w wysokości ok. 260 mln dol.

W przypadku, gdy grupa nie będzie w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań gwarancyjnych lub niektórych innych zobowiązań finansowych, może to prowadzić do żądania przez wierzycieli przyspieszenia spłaty

– napisano w komunikacie.

W sytuacji w której Evergrande okaże się niewypłacalna w przypadku jednego zobowiązania, np. jeśli nie wypłaci inwestorom odsetek od obligacji w terminie, to inne wyemitowane przez nią obligacje również uznawane są za niewypłacalne. Tym samym inni posiadacze obligacje zyskają prawo do żądania wcześniejszej spłaty wierzytelności. Dla Evergrande, już teraz mającego problem z płynnością finansową byłaby to katastrofa, która prowadziłaby do chaotycznej restrukturyzacji.

Grupa Evergrande musi oddać dolarowym obligatariuszom ok. 19 mld dol. Spółka poinformowała, o chęci kooperacji z zagranicznymi wierzycielami w celu opracowania planu restrukturyzacji.

W odpowiedzi na kryzysową sytuację władze Kantonu wezwały prezesa firmy Hui Ka Yana na rozmowę. Do siedziby spółki został także wysłany zespół, mający za zadanie pomóc w zażegnaniu kryzysu. Działania te wsparł bank centralny jak również ministerstwo mieszkalnictwa.

Ludowy Bank Chin jak również regulatorzy rynku bankowego i giełdowego twierdzą, że sytuacje jest pod kontrolą i uspokajają, że sytuacja na rynku nieruchomości już się poprawia, a ewentualne nieporadzenie sobie z kryzysem przez Evergrande nie wpłyną na sytuację banków i instytucji ubezpieczeniowych.

źródło: bankier.pl

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA