Elektrownia jądrowa w Pątnowie: MAP i PGE przeprowadziło kolejne rozmowy z Koreańczykami
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej spotkali się z przedstawicielami największej koreańskiej firmy energetycznej KEPCO i jej spółką zależną KHNP. Spotkanie dotyczyło budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie.
Według Jacka Sasina spotkanie to stanowiło kolejny krok w kierunku rozwoju energetyki jądrowej w Polsce:
To energia pewna, tania i bezpieczna. Za 10-12 lat energia jądrowa będzie podstawą naszego miksu energetycznego. Budowa elektrowni jądrowych w Polsce to kwestia kluczowa dla naszego bezpieczeństwa energetycznego. Projekt elektrowni jądrowej w Pątnowie, który zostanie zrealizowany przez PGE, ZE PAK i KHNP to uzupełnienie rządowego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.
Więcej o przebiegu spotkania powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej:
W trakcie spotkania omówiliśmy kluczowe kwestie dla realizacji projektu, jak: badania i przygotowania lokalizacji pod budowę elektrowni, sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko, przyszłej struktury biznesowej projektu na poszczególnych jego etapach, jak również wstępne zagadnienia finansowania. Wspólne rozmowy będą kontynuowane w formie serii spotkań zarówno w Polsce jak i Korei.
Według prezesa PGE pierwsza energia z elektrowni w Pątnowie powinna popłynąć w 2036 r.
Koreański gigant
KEPCO jest największą firmą energetyczną w Korei i właścicielem większości tamtejszych elektrowni. KHNP jest jej spółką zależną, budującą i eksploatującą elektrownie jądrowe Korei i za granicą.
W ubiegłym roku, 30 października podpisano list intencyjny między PGE Polską Grupą Energetyczną, ZE PAK, oraz koreańską firmą KHNP w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. W tym samym czasie Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei zawarły porozumienie ws. współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie.
Rozmowy na temat współpracy przy projekcie mają być kontynuowane także w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos zarówno z firmą KHNP, jak również na szczeblu rządowym z Lee Chang-yang, ministrem handlu, infrastruktury i energii Republiki Korei, a także z prezydentem Republiki Korei, Yoon Suk-yeol.
Zobacz też: Polskie solarne meble robią furorę za granicą
MD