stacja Orlen

Ekspansja Orlenu trwa. Właśnie zyskał 267 stacji paliw w Austrii

08.01.2024
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

ORLEN sfinalizował zakup 100% udziałów w spółce Doppler Energie zarządzającej 267 stacjami paliw w Austrii. To oznacza, że posiada już blisko 3,5 tysiąca nowoczesnych stacji paliw w siedmiu krajach w Europie. Koncern rozważa dalsze akwizycje w regionie oraz działania, które pozwolą mu dołączyć do grona liderów w obszarze elektromobilności na austriackim rynku.

Staliśmy się właśnie jedną z trzech największych sieci paliwowych w Austrii, posiadając około 10 procent udziału w tym rynku detalicznym. Dzięki sfinalizowaniu transakcji, już teraz w ponad 98 proc. zrealizowaliśmy nasze strategiczne założenia dotyczące liczby stacji paliw w regionie do 2030 r. Nie zwalniamy jednak tempa. Nadal chcemy się rozwijać, dlatego analizujemy już kolejne akwizycje, zarówno w Austrii, jak i innych krajach. Naszym celem niezmiennie pozostaje wzmacnianie silnej, polskiej marki w Europie

– mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN.

W sieci ORLEN w Austrii znajduje się aktualnie 110 punktów ładowania samochodów elektrycznych (w 34 lokalizacjach) funkcjonujących pod marką Turmstrom. Blisko połowa przejętych stacji to popularne w tym kraju obiekty samoobsługowe, które umożliwiają klientom zakup paliwa i płatność bezpośrednio przy dystrybutorze. Aż 40 obiektów wyposażonych jest w panele fotowoltaiczne.

Na blisko 100 obiektach można skorzystać z myjni, połowa stacji oferuje usługi sklepowe, na około 80 funkcjonuje koncept gastronomiczny. W ramach transakcji przejęto również spółkę Austrocard, oferującą karty paliwowe dla klientów prywatnych i biznesowych, akceptowane w ponad 500 lokalizacjach w Austrii.

Naszym priorytetem będzie kontynuacja ekspansji sieci stacji paliw i rozwój elektromobilności.  Rozpoczęcie działalności na nowym, siódmym rynku detalicznym przekłada się jednak nie tylko na rozwój tego segmentu, ale stanowi także potencjał do rozwoju innych obszarów biznesowych, np. współpracy z lokalnymi startupami, a także nawiązania partnerstw z obszaru szeroko rozumianych zielonych inwestycji

– mówi Piotr Guział, który objął stanowisko Prezesa Zarządu przejętej spółki.

Przejęta spółka Doppler Energie w kolejnym etapie zmieni nazwę na ORLEN Austria. Zarządza ona siecią 267 stacji, które funkcjonują pod marką Turmöl. ORLEN przejął jednocześnie znaczącą część rynku hurtowego paliw, co pozwoli optymalizować logistykę i zagwarantować stabilność dostaw na stacje paliw. W dłuższej perspektywie realizowane będą również synergie związane z obecnością i posiadaniem aktywów produkcyjnych na wielu rynkach w regionie. Umowę warunkową z Grupą Doppler zawarto na początku lipca 2023 r. We wrześniu 2023 r. Komisja Europejska wyraziła zgodę na tę transakcję uznając, iż jest ona zgodna z regułami wspólnego rynku.

Strategia Grupy ORLEN do 2030 r. zakłada, że sieć stacji paliw koncernu liczyć będzie 3,5 tysiąca punktów, a 45 proc. z nich zlokalizowanych będzie poza Polską. Aktualnie ORLEN posiada 3439 stacji paliw, z czego 1931 w Polsce, a 1508 na rynkach zagranicznych: w Niemczech (607), Czechach (436), na Słowacji (90), Węgrzech (78), Litwie (30), a teraz także w Austrii (267). Tym samym obiekty poza granicami kraju stanowią blisko 44 proc. całej sieci ORLEN.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA