Dzierżawa państwowych gruntów cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem
Tylko w samym grudniu KOWR wydzierżawił ponad 1741 hektarów. Z powodu atrakcyjnych stawek czynszów ta forma gospodarowania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony rolników.
Ponad milion hektarów w dzierżawie
Gospodarowanie Zasobem WRSP może polegać na trwałym lub nietrwałym rozdysponowaniu. To pierwsze polega na sprzedaży lub nieodpłatnym przekazaniu nieruchomości
Nietrwałe rozdysponowanie oznacza w większości przypadków dzierżawę. Ta z kolei cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony rolników. Obecnie w Zasobie jest łącznie prawie 1 mln 350 tys. ha. Z tej liczby w dzierżawie znajduje się blisko 1 mln 100 tys. ha.
W samym tylko grudniu 2022 roku jednostki organizacyjne Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wydzierżawiły ponad 1 741 hektarów.
Najwięcej, bo aż 340 ha wydzierżawił Oddział Terytorialny KOWR w Poznaniu. Następne w kolejności było OT we Wrocławiu (293 ha) i OT w Szczecinie (226 ha). W sumie te trzy jednostki organizacyjne odpowiadają za 49 proc. wszystkich wydzierżawionych w grudniu gruntów.
Atrakcyjne czynsze
W celu wydzierżawienia (jak również zakupu) ziemi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa należy wziąć udział w przetargu, który zwykle ma charakter ograniczony. Mogą w nim wziąć udział wyłącznie rolnicy, którzy chcą pozyskać więcej gruntów dla swojego gospodarstwa lub utworzyć nowe gospodarstwo rodzinne.
Jak tłumaczy Waldemar Humięcki, dyrektor generalny Ośrodka:
Przetargi mają formę licytacyjną lub ofert pisemnych. Wydzierżawienie nieruchomości może też odbyć się w trybie bezprzetargowym, ale tylko w określonych przypadkach np. może to dotyczyć małej działki bez dostępu do drogi publicznej.
W miesiącu grudniu 2022 r. przeprowadzono ogółem 2 090 przetargów. W tej liczbie 330 dotyczyło dzierżawy. Najwięcej przetargów przeprowadziły oddziałī terytorialne w Lublinie – 52, w Bydgoszczy – 49, i we Wrocławiu – 43.
W ciągu całego ubiegłego roku jednostki terytorialne KOWR opublikowały ogłoszenia o przetargu na dzierżawę dla 6 132 nieruchomości o łącznej powierzchni 38 993 ha.
Dzierżawa Ziemi z Zasobu WSRP cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Zdaniem Humięckiego, wynika to z atrakcyjnych stawek czynszu od gruntów dzierżawionych:
Średni czynsz dzierżawny uzyskany przez KOWR w I półroczu 2022 r. wyniósł 13,2 dt pszenicy za hektar. Oznacza to, że rolnik musi zapłacić równowartość tej ilości zboża według ceny podawanej przez GUS. W sumie będzie to nieco ponad 2 tys. zł rocznie za hektar.
MD