Mikrobiogazownie

Dzięki biogazowniom polska wieś może osiągnąć energetyczną niezależność

04.02.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Polska dysponuje rozwiniętym rolnictwem, jak również rozbudowanym przemysłem rolno-spożywczym. Dlatego też posiada znaczące ilości surowców, które mogą posłużyć do produkcji biogazu rolniczego. Pozwalają one na produkcję ok. 7–8 mld m3 biogazu rolniczego rocznie a nasz potencjał jest pod tym względem jednym z najwyższych w Europie.

Zielona energia z biogazowni

Obecnie do rejestru wytwórców biogazu rolniczego prowadzonego przez KOWR wpisane są 144 biogazownie rolnicze. W ciągu pierwszych 9 miesięcy 2022 r. wytworzyły one ok. 275 mln m3 biogazu rolniczego. Do jego produkcji wykorzystano prawie 4 mln ton surowców, z czego ponad 87 proc. stanowiły odpady z rolnictwa lub przemysłu rolno-spożywczego. 

Uzyskany biogaz jest wykorzystywany do produkcji zielonej energii elektrycznej oraz ciepła. W pierwszych 9 miesiącach 2022 r. wytworzono ok. 580 GWh energii elektrycznej.

Z kolei w całym 2021 roku z biogazu rolniczego wytworzono 733 GWh energii elektrycznej. To tyle, tyle ile przeciętnie w ciągu roku zużywa prawie 330 tys. gospodarstw domowych.

Co więcej, efektem ubocznym przetwarzania surowców rolniczych w biogazowniach jest masa pofermentacyjna. Może być ona wykorzystywana jako wartościowy nawóz naturalny o oczekiwanej przez rolników strukturze azotowej. 

Mikrobiogazownie – przyszłość polskiej wsi

Nie każda biogazownia stanowi kosztowną i drogą instalację. W ostatnich latach w Polsce powstaje coraz więcej mikrobiogazowni rolniczych. Są to instalacje o mocy do 50 kW.

Jak wynika z danych KOWR, na ten moment w naszym kraju funkcjonuje 41 mikrobiogazowni rolniczych. 

Działają one w mniejszych gospodarstwach rolnych i wpisują się w model gospodarki obiegu zamkniętego. Biogazownie bowiem z jednej strony utylizują odpady z gospodarstwa, z drugiej produkują energię elektryczną, ciepło oraz nawóz. 

W przyszłości biogazownie rolnicze mogą nawet zapewnić energetyczną samowystarczalność polskim wsiom. Pozwoliłoby to nie tylko na znaczne oszczędności dla lokalnych społeczności, ale także na aktywizację gospodarczą regionu i poprawę środowiska naturalnego.

Logo KOWR
Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA