Dymisja większości członków Rady Medycznej. To oni byli autorami absurdalnych obostrzeń?

14.01.2022
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 2 minut/y

Część członków Rady Medycznej złożyła rezygnację ze stanowiska na dzisiejszym spotkaniu z premierem. Swoje działania tłumaczą niedostatecznym wpływem na poczynania rządu.

Głównym zarzutem byłych już członków Rady Medycznej jest to, że pomimo wytycznych przekazywanych premierowi i ministrowi zdrowia, dotyczących m.in. wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla części grup zawodowych czy obostrzeń, rząd się do tego nie stosował.

Rada Ministrów nie zawsze podejmowała działania w pełni zgodnie z tymi rekomendacjami, z powodu konieczności uwzględniania także innych czynników, m.in. społecznych czy gospodarczych.

Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków Rządu lub urzędników państwowych

– czytamy we wspólnym oświadczeniu 13, już byłych, członków Rady Medycznej.

Wygląda więc na to, że bezpośrednią przyczyny dymisji jest nie zastosowanie się do ostatniej rekomendacji RM z 10 stycznia tego roku. Chodziło o wypowiedź małopolskiej kurator oświaty Barbara Nowak, która w rozmowie z Radiem ZET określiła szczepienia mianem eksperymentu medycznego.

Rada zareagowała natychmiast i to radykalnie, żądając natychmiastowego zwolnienia kurator. Nie była to jednak rekomendacja zupełnie jednogłośna – część członków wymusiła u szefa rady opublikowanie jej jako oficjalne stanowisko, grożąc dymisją.

Minister Edukacji nie posłuchał jednak tego zalecenia:

Decyzja, że zostaje została poprzedzona szeroką dyskusją. Mógłbym osobiście odwołać Barbarę Nowak, ale uznaliśmy, że to nie ma sensu, bo w wielu obszarach jest świetnym kuratorem. (…) Odbyłem długą dyskusję z panią kurator. Wyraziłem stanowczą opinię co do jej wypowiedzi na temat szczepionek, uznając ją za szkodliwą. Mówienie o tym, że to eksperyment jest stanowiskiem szkodliwym i bezzasadnym. Barbara Nowak sama przyznała, że jako historyk nie powinna się wypowiadać się na tematy medyczne 

– powiedział w programie „O co chodzi” na antenie TVP Info minister edukacji Przemysław Czarnek

Dymisja na znak protestu

Na rozpoczętym o godzinie 12 spotkaniu z premierem i ministrem zdrowia, 13 spośród 17 członków rady medycznej na znak protestu wobec działań rządu złożyło wypowiedzenie.

W związku z decyzją części członków Rady Medycznej, formuła doradcza tego gremium zostanie zmieniona. Zadanie wypracowania nowej formuły zostało przekazane przez Prezesa Rady Ministrów Ministrowi Zdrowia

– czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu,

Przypomnijmy, że Rada Medyczna ds. COVID-19 została powołana w listopadzie 2020 roku przez premiera Mateusza Morawieckiego. Jej przewodniczącym został prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.

Do zadań Rady Medycznej należy przede wszystkim analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju, opracowywanie propozycji działań oraz opiniowanie aktów prawnych.

W zasadzie RM ograniczała się przez cały okres swojego funkcjonowania do dyktowania rządowi kolejnych obostrzeń, co ten ostatni nie zawsze robił zupełnie w takiej formie, jak ona oczekiwała. Wynikało to m.in. z brania pod uwagę także kwestii gospodarczych czy społecznych.

RM nie opublikowała natomiast jak dotąd żadnych danych, nie prowadziła też badań związanych z pandemią Covid-19.

Absurdalne obostrzenia

W tym miejscu warto przypomnieć, niektóre najbardziej absurdalne obostrzenia, które pojawiły się w trakcie pandemii Covid-19, a które – przynajmniej w części – były prawdopodobnie zarekomendowane przez członków Rady Medycznej.

Jeszcze na samym początku pandemii, w kwietniu, pojawił się zakaz wchodzenia do lasów i parków.

Jak podkreślał wtedy Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, było to niezgodne z polskim prawem:

Zarówno sam zakaz wstępu do lasu, jak i sposób jego wydania nie ma podstaw prawnych; żadna ustawa nie zakazuje wstępu do lasów z powodu chorób ludzkich

To Rada Medyczna przyczyniła się też m.in. do zamknięcia cmentarzy w listopadzie 2020:

Pośród bardziej niezrozumiałych obostrzeń był także m.in. nakaz biegania w maseczce. Czynność ta, warto podkreślić, sama w sobie jest niezdrowa dla naszego organizmu. Przez jakiś czas obowiązywał także nakaz jazdy samochodem z zasłoniętymi ustami oraz nosem.

SB

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA