Mężczyzna na polu z dronem

Drony nad pola. Przyszłość polskiego rolnictwa wymaga innowacji

24.01.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Polskie rolnictwo i przemysł spożywczy z roku na rok coraz bardziej innowacyjne. Niemały w tym udział ma Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa który realizuje projekty mające na celu rozwój tego sektora naszej gospodarki jak również ściśle z nim związanych obszarów wiejskich.

Informatyzacja polskiej żywności 

Jednym z trzech realizowanych w ubiegłym roku przez KOWR projektów była “Paszportyzacja polskiej żywności”. Na skutek ukończenia pierwszego etapu powstały trzy raporty badawcze skierowane dla rynków: ziemniaka, wołowiny i wieprzowiny oraz raport podsumowujący. 

Kolejny etap, prowadzony od czerwca ubiegłego roku, ma na celu sprawdzenie jak dalece możliwe jest gromadzenie, analiza i udostępnianie informacji dotyczących wybranych produktów żywnościowych w obrębie jednego systemu IT. 

Satelitarne monitorowanie upraw rolnych 

Drugi projekt realizowany w zeszłym roku przez KOWR, “System satelitarnego monitorowania upraw rolnych” (S2MUR) polega na zaprojektowaniu, budowie i rozwoju platformy informatycznej wykorzystującej synergię danych satelitarnych, meteorologicznych, glebowych i statystycznych do monitorowania upraw rolnych. 

Głównym zadaniem tego projektu jest zapewnienie wsparcia dla decyzji użytkowników zarówno w czasie typowego okresu wegetacyjnego oraz w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak klęski naturalne powstałe na skutek niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. 

Drony nad pola

W ubiegłym roku KOWR rozpoczął też przygotowania do realizacji projektu pilotażowego. „Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych”, dotyczący możliwości wykorzystania dronów do realizacji zadań w rolnictwie. 

Na następne lata (2023-24) zaplanowano: opracowanie koncepcji pilotażu, zakup dronów do przeprowadzania zadań pilotażowych, przeprowadzenie  testów wraz z opracowaniem wyników i rekomendacji.

Logo KOWR

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA