Częściowy sukces podatku cukrowego

27.12.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Podatek cukrowy zniechęcił Polaków do kupowania objętych nim produktów. Zarazem spowodowało to, że wpływy do budżetu z nim związane okazały się mniejsze niż oczekiwano. I to aż dwukrotnie.

Nowy podatek został wprowadzony z początkiem stycznia tego roku i objął napoje z dodatkiem cukru, substancji słodzących oraz kofeiny lub tauryny.

W ciągu 11 miesięcy jego obowiązywania, do budżetu trafiło 1,339 mld zł – wynika z danych Ministerstwa Finansów. Według prognoz w całym roku wartość wpływów z opłaty cukrowej wyniesie około 1,46 mld zł.

Zgodnie z oczekiwaniami wpływy w pierwszym roku funkcjonowania podatku miały kształtować się na poziomie ok. 250 mln zł miesięcznie. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna:

Oznacza to, że spodziewane dochody miały być pierwotnie na poziomie ponad dwa razy wyższym. I choć jeszcze przed wprowadzeniem podatku minister zdrowia Łukasz Szumowski obniżył prognozy do 2 mld zł, to i tych, jak widać z najnowszych danych resortu finansów, nie uda się zrealizować

Zdaniem ekspertów wynika to ze spadku sprzedaży produktów, na które nałożono podatek. Oficjalnym celem wprowadzenia podatku było motywowane zdrowiem obywateli ograniczenie konsumpcji produktów zawierających cukier. Wygląda na to, że ten cel – w przeciwieństwie do zwiększenia przychodów państwa – udało się zrealizować.

KŚ/źródło: DGP

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA