Cudzoziemcy kupują w Polsce coraz więcej mieszkań. Potwierdzają to deweloperzy
Większość deweloperów ankietowanych przez serwis nieruchomości dompress.pl potwierdziło wzmożoną aktywność zakupową obcokrajowców. Najczęściej są to Ukraińcy, Białorusi i Niemcy, ale są wśród nich także obywatele bardziej egzotycznych państw – jak Izraela czy Indii.
W tym roku obserwujemy wyraźny wzrost aktywności zakupowej obcokrajowców. O ile wcześniej stanowili oni około 5 proc. naszych klientów, to obecnie jest to ponad 8 proc. Około połowa zagranicznych nabywców to obywatele Ukrainy, kolejne 20 proc. to Białorusini. Kolejne istotne grupy kupujących spoza Polski to Izraelczycy, Hindusi oraz Niemcy. Każda z tych nacji odpowiada za 2-4 proc. „zagranicznych” transakcji.
– podaje Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży, Develia S.A.
Podobne obserwację poczyniła Małgorzata Ostrowska, dyrektorka Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction:
Od kilku lat rośnie zainteresowanie zakupem naszych mieszkań ze strony obcokrajowców. To głównie mieszkańcy Ukrainy i Białorusi. W naszych biurach sprzedaży pojawiają się także klienci z Wietnamu, Niemiec czy USA, ale to zwykle pojedyncze przypadki i osoby, które mają z Polską powiązania rodzinne.
Również Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic i Agnieszka Gajdzik – Wilgos, Manager ds. Sprzedaży Ronson Development potwierdzają znaczący wzrost zainteresowania nabywaniem mieszkań ze strony obywateli Ukrainy. Systematycznie rośnie on także według Marioli Żak, dyrektora sprzedaży i marketingu w Aurec Home. Jak podkreśla, w statystykach przodują, oprócz Ukraińców, także Białorusini i Niemcy.
Obywatele Ukrainy kupili w 2023 roku nad Wisłą niemal 380 tys. mkw. mieszkań. W przypadku mieszkańców Białorusi było to około 111 tys. mkw. Na trzecim miejscu są Niemcy, którzy kupili lokale o łącznej powierzchni ponad 54 tys. mkw.
Z kolei według Joanny Chojeckiej, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Grupie Robyg, aktywność zakupowa cudzoziemców spadła w porównaniu z ostatnim rokiem. Wciąż jest jednak na wysokim poziomie:
Cały czas notujemy zainteresowanie zakupem mieszkań ze strony obcokrajowców, obecnie na poziomie 15 proc. W porównaniu do ubiegłego roku jest to nieznaczny spadek, kiedy udział utrzymywał się na poziomie około 20-30 proc. naszej sprzedaży. (…) Najwięcej zapytań notujemy ze strony obywateli Ukrainy i Białorusi.
Według Angeliki Kliś, członkini zarządu Atal, „obcokrajowcy generują zaledwie około 3-5 proc. ogółu transakcji”:
Ich udział w rynku jest na stałym poziomie i nie zmienił się znacząco w porównaniu z ubiegłym rokiem. (…) Wśród nabywców przeważają Ukraińcy, pozostała część przypada na inne narodowości. Struktura narodowościowa może się różnic w zależności od regionu. Na przykład Kraków, w którym dynamicznie rozwijają się usługi biznesowe, przyciąga sporo Hindusów.
Popyt ze strony cudzoziemców utrzymują się na podobnym co w zeszłym roku poziomie także według Marka Starzyńskiego, dyrektora ds. Sprzedaży w Okam. Większej aktywności nie spostrzegł także Damian Tomasik, prezes zarządu Alter Investment:
Jako deweloper gruntowy nie zauważamy wzmożonej aktywności płynącej z zagranicy. Naszymi klientami są głównie firmy z polskim kapitałem i doświadczeniem na rynku.
MD/źródło: Dompress