Coraz większy eksport polskiego mleka do Chin

23.11.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Z każdym rokiem Polska eksportuje coraz więcej mleka i produktów mleczarskich do Chińskiej Republiki Ludowej. Jeśli przewidywania ekspertów się sprawdzą, to w 2026 wartość eksportu polskiego mleka do Chin może osiągnąć wartość miliarda złotych.

Od trzech lat możemy zaobserwować znaczny wzrost eksportu. W 2019 roku było to 121,35 tys. ton produktów mleczarskich wysłanych do Chin, rok później – już 185 tys. ton. W trzy lata eksport mleka zwiększył się aż o 700%, a serwatki – o ponad 100%.

Zeszły rok był rekordowy pod względem wartości eksportu produktów mleczarskich z Polski do Chin, która osiągnęła aż 527 mln zł. Możemy się jednak spodziewać, że rok 2021 będzie jeszcze lepszy, w związku z tym, że już w sierpniu tego roku wartość eksportu wyniosła 416 milionów zł. W sumie do Chin mleko eksportuje 88 polskich zakładów, a 56 z nich od może sprzedawać mleko jako paszę. Polskie mleko pozostaje konkurencyjne, nawet w przypadku wysokich kosztów transportu. Pomaga również kurs złotówki względem yuana.

Chińczycy importują masowo mleko, z powodu braku zaufania do rodzimego mleczarstwa. Kilka lat temu na chińskim rynku znajdowało się bowiem mleko zatrute toksyczną melaminą. W wyniku skażenia zmarło kilkoro dzieci. Od tego czasu Chińczycy importują mleko z zagranicy, nawet jeśli kosztuje ich to kilkukrotnie więcej.

Jeśli przewidywania się sprawdzą, to do 2026 roku polskie produkty mleczarskie będą stanowić ok. 15% całego eksportu do Chin.

Źródło: Obserwator Gospodarczy

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA