Coraz więcej uchodźców z Ukrainy opuszcza Polskę na rzecz Niemiec. Co nimi kieruje?

28.06.2024
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Niemcy przyjęły już ok. 1,3 mln uchodźców z Ukrainy. Równocześnie w innych krajach UE ich liczba spada. O tym dlaczego tak się dzieje czytamy na łamach „Deutsche Welle”.

Taki stan rzecz stanowi problem dla niemieckiego rządu. Stojąca na czele MSW Nancy Faeser domaga się „bardziej sprawiedliwego podziału uchodźców”. Niemcy nie tylko bowiem przyjęły 1,3 mln osób z Ukrainy, ale ponadto pozostają docelowym krajem dla nowych uchodźców – podaje „Die Welt”.

Z danych Eurostatu wynika, że każdego miesiąca w Niemczech obejmuje się ochroną 15 tys. uchodźców z Ukrainy. W pozostałych państwach te liczby maleją. W Polsce, gdzie w szczytowym momencie tymczasową ochronę przyznano ponad 1,3 mln uchodźcom, obecnie taki status posiada ok. 950 tysięcy osób. Liczba uchodźców spadła też w Czechach (z 450 tys. do 350 tys. uchodźców), Austrii, Francji i Holandii.

Niemcy atrakcyjniejsze od Polski

Według polityków CDU/CSU za taki stan rzecz odpowiada przyznanie przez Niemcy uchodźcom z Ukrainy prawa do zasiłku obywatelskiego w wysokości 563 euro miesięcznie.

Z badania zrealizowanego przez Europejską Sieć ds. Migracji (EMN), które objęło kraje UE i Norwegię wynika, że na początku 2023 roku z Polski wyjechało wielu objętych ochroną uchodźców którzy „nigdy nie zamierzali podjąć pracy”. W tym samym czasie doszło nad Wisłą do zaostrzenia zasad dotyczących uchodźców z Ukrainy – od tego momentu musieli m.in. ponosić część kosztów utrzymania.

Wielu uchodźców, którzy początkowo szukali ochrony w Polsce, przeniosło się do Niemiec w ciągu kilku miesięcy

– pisze „Die Welt”, powołując się na raport. Jako powody przeprowadzki większość z nich miała wymienić „czynniki społeczne” – np. członków rodziny w Niemczech, tamtejszy rynek pracy lub możliwość uczęszczania na kursy językowe. Ważną rolę miał odgrywać również szeroki dostęp do usług medycznych i możliwości edukacyjnych.

Uchodźcy rezygnują ze statusu

Wyjazd z Polski to nie jedyny powód spadku liczby Ukraińców objętych w Polsce ochroną tymczasową. Jak podaje „Die Welt”, wielu z nich zrezygnowało bowiem ze statusu uchodźcy.

Inaczej jest w Niemczech, gdzie Ukraińcy niemal nie zmieniają swojego statusu pobytowego. Zatrudnionych jest tam tylko około jednej piątej uchodźców z Ukrainy w wieku produkcyjnym.

Jednak prawie nigdy nie starają się o regularny pobyt do celów zatrudnienia

– zauważa gazeta. Jest to kolejny powód, dla którego oficjalna liczba uchodźców wojennych w Niemczech jest tak wysoka.

MD/źródło: Deutsche Welle

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA