Co trzecia inwestycja zagraniczna na Węgrzech i w Serbii pochodzi z Chin
Węgry i Serbia znalazły się kolejno na 2. i 4. miejscu w Europie pod względem deklarowanych chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych typu greenfield w ujęciu bezwzględnym. Od 2003 r. wydatki inwestycyjne firm chińskich na Węgrzech wyniosły łącznie 14,74 mld USD. Serbia z kolei przyjęła inwestycje chińskie na łączną kwotę 10,44 mld USD. W rezultacie na te dwa państwa przypada jedna czwarta wszystkich chińskich BIZ typu greenfield w UE i w Serbii – czytamy w najnowszym Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Węgry i Serbia na czele europejskiej stawki
Jak podają eksperci Instytutu, wartość wszystkich chińskich inwestycji typu greenfield w stosunku do PKB za 2022 r. wyniosła 8 proc. na Węgrzech oraz aż 17 proc. w Serbii, zaś w przeliczeniu na osobę – 1537 USD dla Węgier i 1577 USD dla Serbii. Napływ deklarowanych inwestycji chińskich w obu krajach wyraźnie przyspieszył w 2018 r. W okresie od stycznia 2018 r. do marca 2024 r. z Chin pochodził niemal co trzeci dolar BIZ typu greenfield (Węgry – 29 proc., Serbia 31 proc.).
Wysoka pozycja Chin wśród inwestorów zagranicznych na Węgrzech i w Serbii wynika przede wszystkim z uwarunkowań politycznych. Węgry są szczególnym przypadkiem wśród państw UE pod względem kształtowania relacji z Rosją i Chinami. Również Serbia znacząco zmniejszyła w ostatnich latach rangę relacji z UE na rzecz Chin.
– czytamy w Tygodniku.
Bezprecedensowa skala inwestycji w ostatnich latach
Jak podają analitycy PIE, połowę wszystkich chińskich BIZ na Węgrzech (7,48 mld USD) pochłonęły: budowa gigafabryki baterii koło Debreczyna przez firmę CATL, 1,5 mld USD warta jest inwestycja Huayou Cobalt (materiał katodowy do baterii), a 1,1 mld USD inwestycja Eve Energy (baterie). Małą inwestycją z pewnością nie będzie także planowana w Szeged pierwsza w Europie chińska fabryka aut elektrycznych firmy BYD.
W rezultacie, przy zaledwie 81 projektach, średnia wartość inwestycji z udziałem kapitału chińskiego na Węgrzech wynosi 182 mln USD (przy średniej unijnej dla inwestycji chińskich 39 mln USD).
– podkreślają eksperci Instytutu.
Podobnie sytuacja wygląda w Serbii, gdzie dwie ogłoszone w ubiegłym roku inwestycje firmy Zijin Mining Group – w rozbudowę kopalni miedzi i OZE – podwoiły średnią wartość projektów z kapitałem chińskim z 88 mln USD do 197,1 mln USD.
MD/źródło: Tygodnik PIE