Sto złotych polskie banknoty

Co dalej z tarczą antyinflacyjną?

04.05.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

W środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapytany przez dziennikarzy o tarcze antyinflacyjną odpowiedział, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, jednak rząd zakłada, że większość rozwiązań zostanie przedłużonych.

Zakładamy, że większość rozwiązań tarczy antyinflacyjnej zostanie przedłużona

– powiedział w środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, podkreślając zarazem, że ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie została podjęta. Stwierdził też, że bardzo wysoka inflacja będzie się utrzymywała do co najmniej III kwartału tego roku.

Dzisiaj myślę, że nikt nie wyobraża sobie sytuacji, że te rozwiązania, które obniżają ceny w szerokim asortymencie: paliw, gazu będą uchylone, bo sytuacja inflacyjna się nie poprawiła, a mamy wręcz trend odwrotny

– stwierdził szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii, odpowiadając na pytania dziennikarzy o tarcze antyinflacyjną.

Według Budy rząd zakłada, że większość tych rozwiązań zostanie przedłużona, jednak ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Należy ona do premiera Morawieckiego.

Premier będzie tu liderem i będzie tę informację przekazywał. Myślę, że kierunek będzie taki – oczywiście modyfikacje są możliwe, natomiast kierunek jest jasny: dokąd inflacja będzie się utrzymywała na tym poziomie, będziemy się starali utrzymywać większość narzędzi, które starają się ograniczać wzrost poszczególnych koszyków dóbr

– oznajmił Buda.

Dziennikarze dopytywali ministra także o to, czy możliwe jest, że tarcza zostanie przedłużona aż do końca roku. Nie chciał jednak tak daleko wybiegać w przyszłość, podkreślając zarazem, że głosy ekonomistów ws. szczytu inflacji są podzielone. Według jednych nastąpi to w trzecim kwartale tego roku, według innych dopiero na początku następnego.

Myślę, że za kilka miesięcy będzie jaśniejsze, w którym kierunku podążamy. Nikt się nie myli, co do tego, że co najmniej do trzeciego kwartału ta inflacja będzie się utrzymywać na bardzo wysokim poziomie

– stwierdził minister rozwoju.

Tracza antyinflacyjna została wprowadzona 1 lutego br., na sześć miesięcy, czyli do końca lipca br. Obejmuje zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych objętych wcześniej stawką 5 proc., a także zerowy VAT na gaz ziemny oraz nawozy; obniżenie VAT z 23 proc. do 8 proc. na paliwa; przedłużenie 5 proc. stawki VAT na prąd; obniżenie VAT na ciepło do 5 proc.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA