Chiny

Chiny zaskoczyły wszystkich i obniżyły główną stopę procentową

21.08.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Ku zaskoczeniu ekonomistów bank centralny Chin obniżył kluczową stopę procentową. Rozwój w ostatnim czasie ograniczała niepewność na rynku pracy i spowolnienie gospodarcze na świecie, osłabiające popyt na chińskie towary. Poprzez obniżenie stóp procentowych chiński bank centralny próbuje pobudzić gospodarkę.

Wzrost został również dotknięty problemami finansowymi w sektorze nieruchomości, gdzie kilku czołowych deweloperów było na skraju bankructwa i walczyło o ukończenie projektów.

Ludowy Bank Chin poinformował, że obniżył główną stopę procentową jednorocznego kredytu (LPR), która służy jako punkt odniesienia dla kredytów korporacyjnych, z 3,55 proc. do 3,45 proc. Równocześnie pięcioletni LPR, który jest używany do wyceny kredytów hipotecznych, został utrzymany na poziomie 4,2 procent. Stało się to wbrew przewidywaniom ekonomistów, według których stopa miała zostać obniżona o 15 punktów bazowych.

Zhang Zhiwei, główny ekonomista w Pinpoint Asset Management, powiedział: „Decyzja o utrzymaniu 5-letniego okresu bez zmian jest zastanawiająca. Nie jest jasne, jak interpretować tę decyzję i obniżkę w zeszłym tygodniu”.

Akcje w Chinach spadły do najniższych poziomów od około dziewięciu miesięcy, ponieważ inwestorzy byli rozczarowani działaniami łagodniejszymi niż oczekiwano.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA