Chińskie pożyczki dla Afryki wzrosły po raz pierwszy od siedmiu lat
W zeszłym roku chińscy pożyczkodawcy zatwierdzili pożyczki dla Afryki o wartości 4,61 miliarda dolarów dla Afryki. Oznacza to pierwszy roczny wzrost od 2016 roku.
Afryka otrzymywała ponad 10 miliardów dolarów pożyczek rocznie od Chin w latach 2012-2018, dzięki Inicjatywie Pasa i Szlaku (BRI) prezydenta Xi Jinpinga. Pożyczki spadły jednak gwałtownie od początku pandemii COVID-19 w 2020 roku.
Zeszłoroczna kwota, ponad trzykrotny wyższa w porównaniu z 2022 rokiem, pokazuje, że Chiny chcą ograniczyć ryzyko związane z gospodarkami o wysokim zadłużeniu. Największe pozycje ubiegłego roku obejmowały pożyczkę w wysokości prawie 1 miliarda dolarów od Chińskiego Banku Rozwoju dla Nigerii na linię kolejową Kaduna-Kano oraz podobnej wielkości instrument płynnościowy udzielony przez pożyczkodawcę egipskiemu bankowi centralnemu.
Chiny w ostatnich latach awansowały na czołowego dwustronnego pożyczkodawcę dla wielu krajów afrykańskich, takich jak Etiopia. W latach 2000–2023 pożyczyły kontynentowi łącznie 182,28 mld dolarów – wynika z badania Uniwersytetu Bostońskiego. Większość środków trafiła do afrykańskich sektorów energetyki, transportu i telekomunikacyjnego.
Afryka odgrywała ważną rolę w początkowych latach Inicjatywy Pasa i Szlaku, ponieważ Chiny dążyły do odtworzenia starożytnego Jedwabnego Szlaku i rozszerzenia swoich geopolitycznych i ekonomicznych wpływów poprzez globalny rozwój infrastruktury. Chiny jednak zaczęły zakręcać kurek gotówki w 2019 r., a zmiana ta została przyspieszona przez pandemię, pozostawiając szereg niedokończonych projektów w całym regionie. Wśród nich można wymienić np. nowoczesną linię kolejową, która miała połączyć Kenię z jej sąsiadami.
Ponad połowa pożyczek udzielonych w zeszłym roku, czyli 2,59 mld dolarów, została udzielona regionalnym i krajowym pożyczkodawcom, co podkreśla nową strategię Pekinu
Skupienie się chińskich pożyczkodawców na afrykańskich instytucjach finansowych najprawdopodobniej stanowi strategię łagodzenia ryzyka, która unika narażenia na wyzwania związane z zadłużeniem krajów afrykańskich
— stwierdzono w badaniu Uniwersytetu Bostońskiego.
Prawie jedna dziesiąta pożyczek w 2023 r. dotyczyła trzech projektów energii słonecznej i wodnej, co ilustruje chęć Chin, aby przejść na finansowanie energii odnawialnej zamiast elektrowni węglowych.
Mimo to, zauważalne trendy w ubiegłorocznych liczbach nie wskazują jasnego kierunku zaangażowania finansowego Chin na kontynencie, jak wykazało badanie, ponieważ chińskie instytucje udzieliły pożyczek również podupadającym gospodarkom, takim jak Nigeria i Angola.
MD/źródło: Reuters