Chiński gigant rozważa budowę fabryki w Polsce za 2 mld euro
22 grudnia 2021
Kamil Śliwiński

Chiński gigant rozważa budowę fabryki w Polsce za 2 mld euro

Chińska spółka, będąca największym producentem baterii do elektrycznych samochodów na świecie szuka miejsce na nową fabrykę. Aktualnie rozważa dwie lokalizacje w Polsce, jednak o projekt – wart nawet 2 mld euro – konkurują wciąż inne państwa – czytamy w środę w “Pulsie Biznesu”.

CATL szuka lokalizacji pod gigafabrykę – to ma być 1,5 mln m kw. pod dachem. Potrzebna jest na to działka o powierzchni 200-250 ha. Chińczycy przedstawili kilka scenariuszy inwestycji, wariant maksimum to 2 mld euro

– mówi w rozmowie z gazetą jedno ze źródeł “Pulsu Biznesu”.

Przedstawiciele CATL mieli przejechać całą Polskę w poszukiwaniu dogodnej lokalizacji dla nowej fabryki. Jak twierdzi inny informator “PB”:

Największe szanse mają działki w Gorzowie Wielkopolskim i Jaworze w woj. dolnośląskim. ARP woziła inwestora również do Stalowej Woli, ale ponieważ produkcja ma być skierowana głównie do Niemiec, ta działka raczej odpadnie.

Budowa fabryki CATL w Polsce jest tak atrakcyjna, że chińska spółka dostała ofertę pomocy publicznej, w tym grantu w październiku. Decyzja powinna zapaść w ciągu kilku dni.

Prócz Polski, o projekt starają się także Węgry oraz jeden z naszych południowych sąsiadów – Czechy lub Słowacja (źródła nie są zgodne).

KŚ/źródło: PAP