Chińczycy przyjęli większość udziałów Techlandu

25.07.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Tencent, chiński gigant z branży gier przejmie 2/3 akcji Techland. Polska firma z siedzibą we Wrocławiu odpowiada m.in. za serię gier „Dying Light”, które sprzedały się w ponad 30 mln egzemplarzy. Dotychczas jedynym udziałowcem firmy był Paweł Marchewka, od kilku lat figurujący w gronie najbogatszych Polaków.

Dzisiaj z radością ogłaszam współpracę z Tencent, firmą, która właśnie staje się większościowym akcjonariuszem spółki Techland. (…)Połączenie sił z Tencent pozwoli nam wrzucić najwyższy bieg, jeżeli chodzi o wdrażanie naszej wizji dotyczącej gier. Wybraliśmy sprzymierzeńca, który miał już okazję współpracować z kilkoma z najlepszych na świecie firm zajmujących się grami i który pomógł im osiągnąć nowe wyżyny – jednocześnie szanując ich metody działania

– czytamy w komunikacie Pawła Marchewki, prezes i dotychczas jedyny udziałowiec Techlandu.

Marchewka nie wyjawił, ile dokładnie udziałów kupuje Tencent, ani za jaką cenę. Chiński gigant w zawiadomieniu do Austriackiego Federalnego Urzędu ds. Konkurencji podał jednak, że poprzez swoją spółkę Proxima Beta Europe zamierza przejąć ok. 67 proc. akcji.

Według prezesa Techlandu, współpraca z Tencentem ma służyć globalnemu rozwojowi serii gier „Dying Light”.

Dalszy rozwój studia

Naszym marzeniem jest przekształcenie Dying Light w najlepszą przygodę z zombie dla graczy z całego świata, w ramach której zapewnimy Wam wiele sensacyjnych doznań i wyznaczymy zupełnie nowe granice trybów solo i online. (…) Nasza gra RPG akcji osadzona w otwartym świecie fantastycznym nabiera kształtów i zaczyna wyglądać naprawdę wyjątkowo. Mamy zamiar zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby nasza pierwsza nowa marka od prawie dekady sprostała Waszym oczekiwaniom

– czytamy w komunikacie.

Marchewka zapewnia, że sprzedaż udziałów nie wpłynie negatywnie na działalność Techlandu:

Zachowamy pełną własność naszych tytułów, utrzymamy swobodę artystyczną i twórczą, a także wciąż będziemy działać w sposób, który wydaje nam się właściwy. Ja wciąż będę pełnić rolę dyrektora generalnego studia

– zapewnił Paweł Marchewka.

Gra „Dying Light 2 Stay Human” miała swoją premierę w lutym 2022 roku. W pierwszy weekend po jej ukazaniu się na całym świecie grało w nią ponad 3 mln użytkowników. Techland w 2022 roku osiągnął skok przychodów ze 184,2 mln do 1,12 mld zł, a zysk netto spółki poszedł w górę z 36,2 do 746,8 mln zł.

W zeszłym roku firma zatrudniała 344 pracowników etatowych, z których 253 zajmowało się rozwojem gier.

Dzięki posiadanym akcjom Techlandu Paweł Marchewka od kilku lat jest w czołówce listy najbogatszych Polaków. Według ostatniego rankingu „Forbes”, jego majątek urósł rok do roku z 4,12 do 8,34 mld zł. Sprawiło to, że przesunął się z dziewiątej na piątą pozycję.

Tencent to współwłaściciel takich producentów gier jak Riot Games, Epic Games czy FromSoftware.

MD/źródło: wirtualnemedia.pl

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA